Ataköy 7-8-9-10 Mah. D-100 Güney Yanyolu Nef 22 E Blok 9. Kat D:145 Bakırköy / İSTANBUL
trende

BAŞARISIZ SAÇ EKİMİ NEDENİYLE TAZMİNAT DAVASI

BAŞARISIZ SAÇ EKİMİ NEDENİYLE TAZMİNAT DAVASI

BAŞARISIZ SAÇ EKİMİ NEDENİYLE TAZMİNAT DAVASI

BAŞARISIZ SAÇ EKİMİ NEDENİYLE TAZMİNAT DAVASI

SAÇ EKİMİ NEDİR?

Saç ekimi, saç dökülmesi sorunu ya da saç kaybı yaşayan kişilerde seyrelme ve kellik sorununa doğal ve kalıcı bir çözüm yoludur. Saç kökünün artık aktif olmadığı, saçsızlığın oluştuğu alanlara sağlıklı saç köklerinin mikro cerrahi yöntemlerle nakledilmesi işlemine saç ekimi adı verilmektedir. Saç ekiminde dökülen bölgeye, hastanın kendi sağlıklı saçları eklenmektedir. Saç ekimi tamamen kişiye özel planlanır ve uygulanır. Saç ekimi operasyonuyla hastanın genellikle ense bölgesindeki dökülmeye dirençli saç kökleri toplanır ve seyrelme olan ya da tamamen dökülmüş olan kısımlarda açılan kanallara ekilir.

SAÇ EKİMİ OPERASYONUNDAN ÖNCE DİKKAT EDİLMESİ GEREKENLER

1- Seçilen sağlık kuruluşunun bu işlemi yapmaya yetkin olduğundan emin olunuz.

2- Doktorunuzla operasyon öncesi birkaç kez görüşün, özellikle operasyonun komplikasyonlarının neler olduğunu doktorunuzdan öğreniniz.

3- Komplikasyon sonuçlarının değerlendirilmesi ile ilgili doktorunuzdan operasyon öncesi makul süre isteyiniz.

4- Tedavi süresince neler yapmanız ve yapmamanız gerektiğini yazılı olarak size iletmelerini isteyiniziz.

5-Saç ekimi operasyonu için ödediğiniz ücrete dair FATURA TALEP EDİNİZ ! Faturanız olası olumsuz bir durumda dava açabilmeniz için elinizdeki kanıtınızdır.

6- Saç ekimi operasyon öncesinde size vaat edilen görüntüleri, mesaj kayıtlarınızı saklayınız.

7-İmzaladığınız evrakların birer nüshasını muhakkak kendinize alınız.

8-Saç ekimi operasyonu yaptıracağınız sağlık kuruluşunu seçerken fiyat öncelikli olmamalıdır. Fahiş düşük ücretli saç ekimi merkezlerine güvenirken birkaç kez düşününüz. Her hizmetin muhakkak bir bedeli vardır. Bedelin benzer kliniklerden düşük olması verilen hizmetin kalitesi açısından düşündürücü olmalıdır.

SAÇ EKİMİ TAZMİNAT DAVASI NEYE DAYANILARAK AÇILIR?

1- Donör Bölgede Saç Kaybı

Başarısız saç ekimi operasyonu; yetkisiz kişilerce yapılmış olabilir. Kendilerini saç ekimi uzmanı olarak tanıtan, reklam veren ve bu sayede güvenilir olduğunu düşündüğünüz kişiler tarafından gerçekleştiren işlemler çoğunlukla hastanın kalıcı saç kaybı ile sonuçlanmaktadır. Her birimizde sınırlı sayıda saç folikülü vardır ve bu foliküllerin eğer birçoğu hasar gördüyse, geri dönüşsüz zararlar meydana gelmektedir.

2- Doğal Görünmeyen Saç Ekimi

Saç ekimi operasyonu bir cerrah tarafından yapılmış olsa dahi vaat edilen sonuçlar gerçekleşmemiş olabilir. Doğal görünmeyen dümdüz saç çizgileri kabusunuz olabilir. Yapay bir şekil ve saç köklerinin dağınık olması görüntünüzü bozabilir. Böyle bir durumda da operasyonunuz başarısız geçmiş sayılır.

3- Kapanmayan Yara İzleri 

Saç ekimi operasyonu da diğer tüm tıbbi müdahalelerde olduğu gibi makul sürede iyileşmelidir. Beklenen iyileşmenin makul sürede gerçekleşmemesi operasyonun başarısız olarak nitelendirilmesine sebep olur.

Bu ve benzer durumlarda saç ekimi operasyonunu gerçekleştiren sağlık kuruluşu ile birlikte işleminizi gerçekleştiren kişiden maddi ve manevi tazminat talebinde bulunabilirsiniz. İşleminiz tıbbi yeterlilik belgesi olmayan bir kişi tarafından gerçekleştirildiyse cezai olarak şikayetçi olma hakkınızda bulunmaktadır. Başarısız saç ekimi operasyonun sonucunda yapmış olduğunuz tedavi masrafları, ödemiş olduğunuz ücret, başarısız operasyondan sebeple gelecekte gerçekleştireceğiniz tedaviler ve ilaç masrafları da maddi tazminat kalemleri olarak talep edilebilecektir. Yaşadığınız başarısız saç ekimi operasyonu sebebiyle manevi olarak yıpranmanız, bedensel acılarınız da manevi tazminat olarak talep edilebilecektir.

İETİŞİM İÇİN TIKLAYINIZ

Ziyaretçi Yorumları - 2 Yorum
  1. hüseyin dedi ki:

    Ünlü bir yerde saç ekimi yaptırdım ama vadettikleri gibi bir sonuç almadım. şikayet etmek istiyorum ne yapabilirim

    1. alpserhukuk dedi ki:

      Saç ekimi işleminin garantisi yoktur. şikayet edilmesi sonuç getirmez.

Bir Yorum Yazın

Bizi Hemen Arayın
Size Hemen Destek Olabilirim
Hemen Ara