Ataköy 7-8-9-10 Mah. D-100 Güney Yanyolu Nef 22 E Blok 9. Kat D:145 Bakırköy / İSTANBUL Tel : +905356887527
trende

İŞTİRAK NAFAKASI NEDİR?

İŞTİRAK NAFAKASI NEDİR?

İştirak nafakası, velayeti kendisine verilmeyen eş aleyhine, ergin olmayan çocuk lehine herhangi bir talep olmaksızın da hakim tarafından hükmedilen nafaka türüdür. Bu nafaka türünde eşlerin kusur durumunun hiçbir önemi yoktur. Bu nafaka türündeki amaç ergin olmayan çocuğun yetiştirilmesi, sağlık barınma, eğitim vs. giderlerine velayet kendisine verilmeyen eşin mali gücü oranında katılmasını sağlamaktır.

Mahkeme tarafından daha önce tedbir nafakası adı altında ödenmesine karar verilen nafakanın boşanma ya da ayrılık kararının kesinleşmesi ile birlikte iştirak nafakası şeklinde ödenmesine karar verilir.

İştirak Nafakasını Kim Talep Edebilir?

Çocuk adına iştirak nafakası davası açma hakkı, küçüğe fiilen bakan ana ya da babadadır. Şartların gerektirmesi ve küçüğün ayırt etme gücünü haiz olmaması durumunda iştirak nafakası, atanan kayyım ya da vasi tarafından talep edilmektedir. Ancak küçüğün ayırt etme gücünü haiz olması ihtimalinde iştirak nafakası hakkı, küçük tarafından da kullanılabilmektedir.

İştirak Nafakası Nasıl Hesaplanır?

Çocuk için ödenecek nafaka miktarı; çocuğun yaşı, eğitim durumu, günün ekonomik koşullarındaki paranın alım gücü ile genel ihtiyaçlarına uygun olarak ana babanın mali durumları da gözetilmek suretiyle hakim tarafından MK m.4’teki hususlar da dikkate alınarak takdir edilir. (TMK m. 330) Nafaka miktarının belirlenmesinde çocuğun varsa gelirleri de göz önünde bulundurulur. İlköğrenim çağındaki çocuk için kararlaştırılacak nafaka miktarı ile lise ya da üniversite çağındaki çocuk için kararlaştırılacak nafaka miktarı ya da mali durumu daha iyi olan eşin yanında kalan çocuk için kararlaştırılacak nafaka miktarı ile mali durumu daha kötü olan eşin yanında kalan çocuk için kararlaştırılacak nafaka miktarı aynı olmayacaktır.

Medeni Kanunun 182/3 maddesine göre hakim, tarafların istekleri halinde irat şeklinde ödenmesine karar verilen iştirak nafakasının ileriki yıllarda ne miktar arttırılacağını da kararında belirtebilir. Hakim, iştirak nafakasının, her yıl TEFE/TÜFE, DİE, Döviz Artış Kuru, Altın Fiyatları endeksine göre arttırılacağını kararında belirtmek sureti ile sonraki yıllarda ödenecek nafaka miktarını da belirleyebilir. Hakim gelecek yıllarda ödenecek nafaka miktarını belirlememiş olması ya da şartların değişmiş olması durumunda nafaka alacaklısı ya da nafaka borçlusu nafaka uyarlama davası açabilir. 

İştirak Nafakası Kaç Yaşına Kadar Ödenir?

İştirak nafakası kural olarak çocuğun 18 yaşını doldurması, evlenmesi ya da TMK m.12 göre mahkeme kararı ile ergin kılınması sureti ile son bulur. (TMK m.328/1) Ancak çocuk ergin olmasına rağmen eğitim hayatına devam ediyorsa eğitim hayatı sonuna kadar iştirak nafakası ödenmeye devam edilir. (TMK m.182/2)

İştirak Nafakası Ödenmezse Ne Olur?

Nafaka yükümlüsünün nafaka miktarını ödememesi halinde velayet sahibi eş, şikayet yolu ile, yükümlünün 3 aya kadar tazyik hapsi yaptırımına tabi tutulmasına sebep olabilmektedir. Tazyik hapsi süreci içerisinde iken yükümlünün borcunu ödemesi durumunda tahliyesi mümkün olabilmektedir. Nafaka yükümlülüğünü yerine getirmeyen eşin nafakanın miktarına ilişkin dava açması halinde, tazyik hapsi uygulanması açılan söz konusu davada karar verildikten sonraya bırakılabilmektedir.

Yükümlü hakkında tazyik hapsine karar verilmesi için diğer eşin şikayeti gerektiğinden, şikayetin geri alınması durumunda hakim düşme kararı vermelidir.

Tazyik hapsine karar verildiğinde, nafaka yükümlüsü tebliğ veya tefhim tarihinden itibaren başlamak üzere 7 gün içerisinde bu karara itiraz edebilmektedir.

Ziyaretçi Yorumları - 4 Yorum
 1. ezgi dedi ki:

  eşim iştirak nafakasını ödemiyor. ne yapabilirim?

  1. alpserhukuk dedi ki:

   hemen icraya verin ve icra ceza da şikayet edin. Hapse girme korkusuyla herkes borcunu ödemektedir.

 2. derya dedi ki:

  çocuğum 19 yaşında iştirak nafakası alabilir miyim?

  1. alpserhukuk dedi ki:

   İştirak nafakası müşterek çocuğun erginliğe yani 18 yaşını ikmaliyle sona erer. Eğitim için yardım nafakası, sadece üniversiteye devam eden çocuklar için kabul edilen bir uygulama değildir. Üniversiteye hazırlanan veya dershaneye devam eden reşit çocuk da eğitim için yardım nafakası isteyebilir.

Bir Yorum Yazın

Hemen Ara