Ataköy 7-8-9-10 Mah. D-100 Güney Yanyolu Nef 22 E Blok 9. Kat D:145 Bakırköy / İSTANBUL Tel : +905356887527
trende

BOŞANMA DİLEKÇESİ

BOŞANMA DİLEKÇESİ

BOŞANMA DİLEKÇESİ

Boşanma davası dilekçesi yazarken HMK’ yı rehber olarak seçiyoruz.

Boşanma dilekçesi yazarken her boşanma avukatının yaptığı gibi bazı zorunlu hususları mutlaka göz önünde bulunduruyoruz.

Aksi takdirde boşanma dava dilekçesi zorunlu şartları taşımadığından davamızın usulden reddi söz konusu olmaktadır.

Yeni HMK kapsamında boşanma dilekçesi örneği ise;

İSTANBUL NÖBETÇİ AİLE MAHKEMESİNE

DAVACI     :(Adı Soyadı, TC Kimlik Numarası ) (Tüzel kişiler için Şirket Unvanı, ticaret sicil numarası yazılmalı)

ADRESİ     :Şirketin veya gerçek kişinin resmi ikametgahının bulunduğu yer

VEKİLİ        :Avukatınız varsa yazılacaktır.

ADRESİ      :Vekilin adresi

DAVALI       :(Adı Soyadı) (Tüzel kişiler için Unvanı ve biliniyorsa ticaret sicil numarası)

ADRESİ       :

DAVANIN KONUSU :Davalının Müşterek İkametgahı Terketmesi Nedeniyle Evlilik Birliğinin Temelinden Sarsılması,Davalı Eşin Sadakatsizliği Ve Müvekkilimi Aldatması Ve Davalının Sadakatsizliği Sonucu Oluşan Şiddetli Geçimsizlik Nedeniyle Evlilik Birliğinin Temelinden Sarsılmış Olması Sebebiyle Tarafların Boşanmalarına, 1500.000-Tl. Maddi Ve 1500.000-Tl. Manevi Olmak Üzere Toplam 300.000-Tl. Tazminatın Davalıdan Tahsili Talebinden İbarettir.

AÇIKLAMALAR       :

1-Müvekkil ile davalı eş 06/01/1988 tarihinde evlenmiş olup tarafların bu evliliklerinden 1988 doğumlu Selin ve 1996 doğumlu Ahmet İsimli iki tane müşterek çocuğu bulunmaktadır.

MÜVEKKİLİM, UZUN SÜREDİR KURUMSAL BİR ŞİRKETTE ÇALIŞMAKTA OLUP AİLENİN GEÇİMİNİ TEK BAŞINA SAĞLAMAKTADIR.

Müvekkilim Tüm  Özel Hayatında Yakın Çevresi Tarafından  İyi Bir Eş ,İyi Bir anne Olarak Tanınmakta ,Evine Düşkünlüğü Ve Ailesinin İhtiyaçlarına Duyarlılığı Takdir Edilmektedir.

DAVALI EŞ İSE ŞUANDA BİNALARIN DIŞ CEPHE YAPIMI VE İZALASYONU İŞİ İLE UĞRAŞMAKTA OLUP AYLIK 10.000-TL. GELİRLE ÇALIŞMAKTADIR.

DAVALI SON DERECE LÜKS BİR HAYAT SÜRMEKTEDİR.ANCAK ALDIĞI MENKUL VE GAYRİMENKULLERİ AİLESİNİN VEYA BAŞKA ŞAHISLARIN ÜZERİNE YAPMAKTADIR.

DAVALININ GERİYE DÖNÜK BANKA HESAPLARI İNCELENDİĞİNDE DAVALININ CİDDİ BİR GELİRİNİN BULUNDUĞU VE ÜZERİNE DEVİR YAPTIĞI 3. KİŞİLERE CİDDİ TUTARLARDA AKTARIMLAR YAPILDIĞI GÖRÜLECEKTİR.

2- EVLİLİĞİN İLK GÜNLERİNDEN BAŞLAYAN TARTIŞMALAR, DÜŞÜNCE VE DUYGU BİRLİĞİNİN OLUŞMAMASI, DAVALININ İŞİNİ BAHANE EDEREK UZUN SÜRE ÖNCE MÜŞTEREK İKAMETGAHI  HAKLI BİR GEREKÇESİ OLMADAN TERKETMESİ NEDENİYLE EVLİLİK BİRLİĞİNİN TEMELİNDEN SARSILMASI, SEVGİ VE SAYGININ ORTADAN KALKMASI İLE BİRLİKTE DAVALI EŞİN SADAKATSİZLİĞİ VE MÜVEKKİLİMİ ALDATMASI, DAVALININ SADAKATSİZLİĞİ SONUCU OLUŞAN ŞİDDETLİ GEÇİMSİZLİK NEDENİYLE EVLİLİK BİRLİĞİNİN TEMELİNDEN SARSILMIŞ OLMASI SEBEBİYLE ARTIK TARAFLARIN MÜŞTEREK İKAMETGAHTA BİRLİKTE YAŞAMALARI İMKANSIZ HALE GELMİŞTİR.

BU DURUMA DAVALI TARAFIN AĞIR KUSURU  NEDEN OLMUŞTUR.ŞÖYLE Kİ;

3-DAVALI TARAF EVLİLİĞİN İLK ZAMANLARINDAN BU YANA BİNALARIN DIŞ CEPHE YAPIMI VE İZALASYONU İŞİ İLE UĞRAŞMAKTA OLUP AYNI ZAMANDA BU İŞTEN ELDE ETTİĞİ KAZANCI İLE TİCARETE YÖNELMİŞ VE CİDDİ ORANDA GELİR ELDE ETMİŞTİR.

DAVALI BU KAZANÇLARI İLE GAYRİMENKULLER EDİNMİŞ VE TARAFLAR EVLİLİĞİN İLK DÖNMELERİNDE YÜKSEK STANDARTTA BİR EKONOMİK GELİRE SAHİP OLMUŞTUR.

YİNE DAVALI EŞ BU DÖNEMLERDE , MÜVEKKİLİMİN ÜZERİNE ŞİRKET AÇMIŞ, DAVALI MÜVEKKİLİMDEN ALDIĞI GENİŞ YETKİLİ VEKALETNAME İLE BU ŞİRKETİ TEK BAŞINA YÖNETMİŞTİR.

ANCAK DAVALININ YÖNETTİĞİ ŞİRKET İŞ YAPAMAMIŞ VE ŞİRKET BÜYÜK ORANDA BORCA BATMIŞTIR.

DAVALININ BU ŞİRKETİ MÜVEKKİLİMİN ÜZERİNE YAPMASINDAN DOLAYI ŞİRKET ALACAKLILARI MÜVEKKİLİMİ SIKIŞTIRMAYA BAŞLAMIŞTIR VE MÜŞTEREK İKAMETGAHTA HUZURSUZLUKLAR ARTMIŞTIR.

DAVALI BU DEFA TAPUSU ÜZERİNE OLAN MÜŞTEREK İKAMETGAHTAKİ DAİRE DE DAHİL OLMAK ÜZERE ELİNDEKİ TÜM GAYRİMENKULLERİ SATARAK YENİ İŞLER KURACAĞINI VE DE MÜVEKKİLİMİN ORTAĞI OLDUĞU ŞİRKETE AİT TÜM  BORÇLARI ÖDEYECEĞİNİ MÜVEKKİLİME TAAHHÜT ETMİŞTİR.

DAVALI BU KAPSAMDA GAYRİMENKULLERİNİ SATMIŞ VE TARAFLAR KİRADA OTURMAYA BAŞLAMIŞTIR.

YİNE DAVALI AYNI DÖNEMLERDE OTO YIKAMA SERVİSİ AÇMIŞ VE TAKSİ ÇALIŞTIRMAYA BAŞLAMIŞTIR.

ANCAK DAVALI BU İŞLERDE DE BAŞARILI OLAMAMIŞ, İŞYERLERİ KAPANMIŞ VE BÜYÜK BİR BORCA GİRMİŞTİR.

MÜŞTEREK ÇOCUKLARIN OKUL MASRAFLARININ VE GENEL GİDERLERİN ARTMASI NEDENİYLE DAVALI , MÜVEKKİLİMİ MÜŞTEREK İKAMETGAHA KATKIDA BULUNMAYA  DAVET ETMİŞ, MÜVEKKİLİM DE BU KAPSAMDA İŞ BULARAK ÇALIŞMAYA BAŞLAMIŞTIR.

4-DAVALI, İLK İŞİ OLAN DIŞ CEPHE YAPIMI VE İZALASYONU İŞİNE DÖNMÜŞ,  YURTDIŞI VE ŞEHİRLERARASI  İŞLER ALMAK SURETİYLE DAHA ÇOK PARA KAZANACAĞINI MÜVEKKİLİME BEYAN EDEREK YURTDIŞINDAN VE ŞEHİR DIŞINDAN BİR YILLIK DIŞ CEPHE YAPIM İŞLERİ ALMIŞTIR.

DAVALI BU SÜREÇTE MÜVEKKİLİMİN HESABINA ARA ARA PARA GÖNDERMİŞ VE DAVALI ÜÇ AYDA BİR MÜŞTEREK İKAMETGAHA GELMİŞTİR.

DAVALI SONRASINDA İŞLERİNİN İYİ GİTMEDİĞİNİ BEYAN EDEREK PARA YATIRMAYI KESMİŞ, MÜVEKKİLİM VE MÜŞTEREK ÇOCUKLARI ÇOK NADİR TELEFONDA ARAMAYA BAŞLAMIŞTIR.

DAVALI EN SON 2016 YILININ KURBAN BAYRAMINDA MÜŞTEREK İKAMETGAHA UĞRAMIŞ VE İŞLERİNİN ÇOK YOĞUN OLMASINDAN DOLAYI MÜŞTEREK İKAMETGAHA BİR DAHA NE ZAMAN GELEBİLECEĞİNİ BİLMEDİĞİNİ MÜVEKKİLİM VE ÇOCUKLARINA BEYAN ETMİŞTİR.

ANCAK DAVALI  EŞ BİR SÜRE SONRA CEP TELEFONU NUMARASINI İPTAL ETTİRMİŞ, BUNUN SONUCUNDA NE MÜVEKKİLİM NE DE MÜŞTEREK ÇOCUKLAR BİR DAHA (İŞ BU DAVAYA KADAR OLAN SÜREÇ DAHİL) DAVALIYA ULAŞAMAMIŞTIR.

5-MÜVEKKİL VE MÜŞTEREK ÇOCUKLARIN DAVALININ DAVRANIŞLARINDAN ŞÜPHELENMELERİ ÜZERİNE MÜŞTEREK ÇOCUKLAR, DAVALININ FACEBOOK VE DİĞER  SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA YAKIN BİR ZAMANDA YAPTIĞI ARAŞTIRMA NETİCESİNDE DAVALI EŞİN İŞİ DOLAYISIYLA YURTDIŞINDA DEĞİL DE İSTANBUL’DA YAŞADIĞINI, DAVALININ MÜVEKKİLİMİ UZUN SÜREDİR AYŞE İSİMLİ BİR BAYANLA ALDATTIĞINI VE DAVALININ BU BAYANLA  BİRLİKTE YAŞADIĞINI ÖĞRENMİŞTİR.

TANIKLARIMIZIN BİLGİ VE GÖRGÜYE DAYALI İFADELERİ İLE DE SABİT OLACAĞI ÜZERE DAVALI MÜVEKKİLİMİ UZUN SÜREDİR ALDATMAKTADIR.

NİTEKİM MÜVEKKİLİMİN BİR KISIM AKRABALARI DA DAVALIYI VE SEVGİLİSİNİ GÖRDÜKLERİNİ VE BİRLİKTELİK YAŞADIKLARINI BEYAN ETMİŞLERDİR.

DAVALININ SEVGİLİSİNİN DAVALIYA AİT FACEBOOK PROFİLİNİ BEĞENEREK DAVALIYA HİTABEN FACEBOOKTA YAPTIĞI ”SENİ SEVİYORUM AŞKIM” ŞEKLİNDEKİ YORUMU İLE DAVALININ MÜVEKKİLİMİ ALDATTIĞI SABİT OLMUŞTUR.

BU BAYAN DAVALININ HER PAYLAŞIMINI BEĞENEREK DE DAVALI İLE BİRLİKTE OLDUĞUNU KANITLAMIŞTIR.

DAVALININ İŞİNİ BAHANE EDEREK UZUN SÜRE ÖNCE MÜŞTEREK İKAMETGAHI  HAKLI BİR GEREKÇESİ OLMADAN TERKETMESİ NEDENİYLE EVLİLİK BİRLİĞİNİN TEMELİNDEN SARSILMASI, SEVGİ VE SAYGININ ORTADAN KALKMASI İLE BİRLİKTE DAVALI EŞİN SADAKATSİZLİĞİ VE MÜVEKKİLİMİ ALDATMASI, DAVALININ SADAKATSİZLİĞİ SONUCU OLUŞAN ŞİDDETLİ GEÇİMSİZLİK NEDENİYLE EVLİLİK BİRLİĞİNİN TEMELİNDEN SARSILMIŞ OLMASI SEBEBİYLE ARTIK TARAFLARIN MÜŞTEREK İKAMETGAHTA BİRLİKTE YAŞAMALARI İMKANSIZ HALE GELMİŞTİR.

BUNUN YANISIRA EVLİLİĞİN DAHA İLK GÜNLERİNDE DAVALI EŞİN SÜREKLİ BORÇ BATAĞI İÇİNDE OLMASINDAN KAYNAKLANAN BAZI SIKINTILAR DA TARAFLARIN EVLİLİKLERİNİ DE OLUMSUZ ETKİLEMİŞ VE TARAFLAR BU NEDENLE HUZURSUZLUK VE  ŞİDDETLİ GEÇİMSİZLİK YAŞAMIŞTIR.

ÖYLE Kİ MÜVEKKİLİM, DAVALININ ÜZERİNE ŞİRKET AÇMASINDAN DOLAYI BU ŞİRKETİN BORÇLARI NEDENİYLE HACİZ RİSKİ İLE KARŞI KARŞIYADIR.

ALACAKLILAR MÜVEKKİLİMİ SÜREKLİ HUZURSUZ ETMEKTEDİR.

DOLAYISIYLA DAVALI AĞIR KUSURLUDUR.

ZİRA MK.166 MADDE Sİ  ‘EVLİLİK BİRLİĞİ, ORTAK HAYATI SÜRDÜRMELERİ KENDİLERİNDEN BEKLENMEYECEK DERECEDE TEMELİNDEN SARSILMIŞ OLURSA, EŞLERDEN HER BİRİ BOŞANMA DAVASI AÇABİLİR.

6-MADDİ VE MANEVİ TAZMİNAT TALEBİMİZ:

DAVALININ İŞİNİ BAHANE EDEREK UZUN SÜRE ÖNCE MÜŞTEREK İKAMETGAHI  HAKLI BİR GEREKÇESİ OLMADAN TERKETMESİ NEDENİYLE EVLİLİK BİRLİĞİNİN TEMELİNDEN SARSILMASI, SEVGİ VE SAYGININ ORTADAN KALKMASI İLE BİRLİKTE DAVALI EŞİN SADAKATSİZLİĞİ VE MÜVEKKİLİMİ ALDATMASI, DAVALININ SADAKATSİZLİĞİ SONUCU OLUŞAN ŞİDDETLİ GEÇİMSİZLİK NEDENİYLE  MÜVEKKİLİM, BÜYÜK BİR PSİKOLOJİK YIKIMA UĞRADIĞI GİBİ DAVALI, MÜVEKKİLİMİ ALDATARAK KASTEN VE PLANLAYARAK AİLESİ,SOSYAL ÇEVRESİ İÇİNDE KÜÇÜK DÜŞÜRMÜŞTÜR.

AYRICA DAVALININ MÜVEKKİLİMİN ÜZERİNE ŞİRKET AÇMASINDAN DOLAYI BU ŞİRKETİN BORÇLARI NEDENİYLE MÜVEKKİLİM HACİZ RİSKİ İLE KARŞI KARŞIYADIR.

ALACAKLILAR MÜVEKKİLİMİ SÜREKLİ HUZURSUZ ETMEKTEDİR.

MÜVEKKİLDE OLUŞAN MANEVİ KEDER,ÜZÜNTÜ VE MORAL BOZUKLUĞUNUN KISMEN DE HAFİFLETİLMESİ AMACIYLA TAMAMEN VE AĞIR KUSURLU OLAN DAVALIDAN 150.000-TL. MADDİ VE 150.000-TL. MANEVİ OLMAK ÜZERE TOPLAM 300.000-TL. TAZMİNAT TALEP ETME ZORUNLULUĞU DOĞMUŞTUR.

7-Artık evliliğin devamında her iki taraf açısından da bir yarar bulunmamaktadır. Evlilik birliğinin temelinden sarsılmasında bütün kusur  davalı eştedir.

Esasen manen bitmiş olan işbu evliliğin resmi olarak da sona erdirilmesinde, toplumun, tarafların da menfaati vardır.

HUKUKİ SEBEPLER : Medeni Kanun, HUMK., vs. ilgili yasal mevzuat.

MADDİ   DELİLLER  : Nüfus kayıtları, tanık beyanları,Davalının Müvekkilimi aldattığını gösterir Sosyal medya yazışmaları,davalının kullandığı üzerine kayıtlı ……. no’lu telefon hattından müvekkilimi aldattığı şahsın telefon numarasının tespiti ile bu şahsın telefon hattı ile yapılan görüşmeler ve sms’ lerin tespiti için ilgili operatöre müzekkere yazılması,pedagog görüşü ,Davalının gelir durumunun tespiti için bankalara müzekkere yazılarak davalının son beş yıl içerisindeki banka hesaplarının hareketleri,bilirkişi incelemesi, sosyal-ekonomik durum araştırması vs. yasal delil.

SONUÇ VE İSTEM    :Yukarıda arz ve izah edilen sebeplerle,

1-DAVALININ İŞİNİ BAHANE EDEREK UZUN SÜRE ÖNCE MÜŞTEREK İKAMETGAHI  HAKLI BİR GEREKÇESİ OLMADANTERKETMESİ NEDENİYLE EVLİLİK BİRLİĞİNİN TEMELİNDEN SARSILMASI, DAVALI EŞİN SADAKATSİZLİĞİ VE MÜVEKKİLİMİ ALDATMASI VE DAVALININ SADAKATSİZLİĞİ SONUCU OLUŞAN ŞİDDETLİ GEÇİMSİZLİK NEDENİYLE EVLİLİK BİRLİĞİNİN TEMELİNDEN SARSILMIŞ OLMASINDAN DOLAYI MÜVEKKİLEM İLE DAVALININ BOŞANMALARINA ,

2-DAVALI EŞ ALEYHİNE 150.000-TL. MADDİ,150.000-TL. MANEVİ OLMAK ÜZERE TOPLAM 300.000-TL. MADDİ VE MANEVİ TAZMİNATA HÜKMEDİLMESİNİ,

3-Yargılama giderleri ve vekalet ücretinin davalıya yüklenmesine, karar verilmesini   saygıyla vekaleten  talep ederim.

Davacının Adı Soyadı

İmzası

(Varsa kanunî temsilcisinin veya vekilin imzası)

Ziyaretçi Yorumları - 3 Yorum
  1. Esranur dedi ki:

    Merhaba size çok teşekkür ederim bu dilekçeyi kendi durumuma göre düzenleyerek dava dilekçemde kullandım çok sağ olun

    1. alpserhukuk dedi ki:

      herkese yararlı olacak şekilde genel bir dilekçe hazırladık. Detaylı yazışmalar için her zaman hizmet vermeye de hazırız. İyi günler biz teşekkür ederiz.

Bir Yorum Yazın

Hemen Ara