Ataköy 7-8-9-10 Mah. D-100 Güney Yanyolu Nef 22 E Blok 9. Kat D:145 Bakırköy / İSTANBUL Tel : +905356887527
trende

Zincirleme Suç ve Şartları

27.11.2023
252
Zincirleme Suç ve Şartları

Zincirleme suç, diğer bir ifadeyle müteselsil suç, aynı kişiye ya da topluma karşı farklı zamanlarda sergilenmiş birçok hareketle bir suç işleme kararının icra edilmesi veyahut aynı suçun birden fazla kişiye karşı tek fiil ile işlenmesi durumudur (TCK m.43).

Zincirleme Suçun Şartları

Zincirleme suçun unsurları TCK 43/1’de belirlenmektedir. Buna göre zincirleme yani müteselsil suçun şartları şu şekildedir:

1.Zincirleme suç kasten işlenen suçlarda söz konusu olabilir.

Taksirle işlenen suçlarda müteselsil suçtan söz edilemez.

2.Failde tek bir suçun işlenmesine yönelik karar bulunmalıdır.

Failin fiillerinin hepsi aslında tek bir fiil olarak kabul edilebilmelidir. Birinciden sonraki fiillerde suç işleme kararı yenilenmemelidir. Hakime düşen, suçlar arasında subjektif bağ bulunup bulunmadığını araştırmaktır. Eğer bağ varsa zincirleme suç söz konusu olabilecektir.

3.Suçlar farklı zamanlarda işlenmelidir.

Aslında bir suçun aynı anda birden fazla kez işlenmesi zaten mümkün değildir. Örneğin kişi, tek sözüyle iki kere tehdit suçunu işleyemez. TCK 41/1’deki bu şart, suça konu fiillerin birbirlerinden ayrılabilmesi, aralarında zaman boşluklarının bulunması ve birbirinin devamı olmaması gerektiği anlamında değerlendirilmelidir.

4.Suçlar aynı kişiye karşı işlenmelidir.

Tek bir suçu işleme kastıyla hareket eden fail, tek başlarına da birer suç olan fiillerini aynı kişiye karşı gerçekleştirmelidir.

5.Aynı suç birden fazla işlenmelidir.

Belirtildiği üzere failin amacı tek bir bütün suçu işlemektir ama eylemleri ayrı ayrı da suçtur. İşte bu suçların aynı suç olması gereklidir.

Zincirleme Suç Hükümleri Hangi Suçlarda Uygulanmaz?

Zincirleme suçun uygulanabilmesi için bütün şartlar gerçekleşmiş olsa bile, bazı suçlarda özel kanuni düzenleme sebebiyle zincirleme suç hükümleri uygulanamıyor, fail işlediği her suç için ayrı ayrı ceza almak zorundadır.

TCK md.43/3’e göre aşağıdaki suçlarda zincirleme suç hükümleri uygulanması mümkün değildir:

  • Kasten öldürme suçu,
  • Kasten yaralama suçu,
  • İşkence suçu,
  • Yağma suçu.

Bu suçlarda zincirleme suç kanunları uygulanmaz. Bu suçlar oldukça mühim suçlardır. O kapsamda değerlendirilmeye alınırlar.

Ziyaretçi Yorumları

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

Bir Yorum Yazın

Hemen Ara