Ataköy 7-8-9-10 Mah. D-100 Güney Yanyolu Nef 22 E Blok 9. Kat D:145 Bakırköy / İSTANBUL Tel : +905356887527
trende

İsim ve soyisim değiştirme davası

16.06.2022
227
İsim ve soyisim değiştirme davası

İsim ve soyisim değiştirme davası

 İsim değiştirme avukatı olarak görüşümüz; İsim (Ad), Soyisim, kişiyi toplum içindeki öteki kişilerden ayırmaya yarayan bir hukuki araç, bir belirtidir. Belirli hukuki sonuçların belirli bir kişiye bağlanabilmesinde de ad en önemli araçtır.

Adın hangi şartlar altında ve ne şekilde değiştirileceği hem 4721 sayılı kanunda hem de 1587 sayılı kanunda belirtilmiştir.

Özellikle son zamanlarda İstanbul’da isim (ad) ve soyisim değişikliği için Mahkemelere yoğun başvuru yapılmaktadır.

Modern yaşamın, özellikle iş hayatında bireyleri ön plana çıkarması ile birlikte isim ve soyisim değiştirme davalarının sayısı da artmıştır.

Yargısal içtihatlarda, nüfusta görünen adın yetersizliği,kişinin gerek iş gerekse sosyal yaşamda nüfustaki adından başka bir adla bilinip tanınması, adın veya soyadın (soyismin) kötü şöhret taşıması ve toplumda alay konusu yapılması isim ve soyisim değişikliği Davası için yeterli sebepler olarak görülmektedir.

 İsim ve soyisim değiştirme davası avukatı arayışına girmeden önce gerekli bilgi ve belgeleri hazır etmenizi öneriyoruz. Bu tür davalar, kişinin ikametgahının bulunduğu yer Asliye Hukuk Mahkemesinde açılmaktadır.

İsim ve soyisim değiştirme avukatı olarak daha önceki yazılarımızda isim değiştirme soyisim değiştirme dava dilekçesi örneğini sunmuştuk.

Yukarıdaki linkte yer alan örnek dilekçe doğrultusunda dava açılabilir.

Ancak her kişiye göre dava dilekeçesi değişebileceğinden mümkünse dava dilekçenizi isim deiğştirme konusunda uzman bir avukata yazdırmanız gerekmektedir.

İsim ve soyisim değiştirme davaları genel olarak kısa sürmekte hatta tek celsede bitmektedir.

 İsim değiştirme avukatı olarak görüşümüz; Yargılamayı mümkün olduğu kadar kısa tutmak için dava dilekçesi ile birlikte tüm deliller sunulmalı ve de en az iki tanık ilk celsede hazır bulundurulmalıdır.

Ziyaretçi Yorumları - 1 YORUM
    Bir Yorum Yazın

    Hemen Ara