Ataköy 7-8-9-10 Mah. D-100 Güney Yanyolu Nef 22 E Blok 9. Kat D:145 Bakırköy / İSTANBUL Tel : +905356887527
trende

SUÇ İŞLEME SEBEBİYLE BOŞANMA DAVASI

SUÇ İŞLEME SEBEBİYLE BOŞANMA DAVASI

Kanun koyucu, eşlerden birinin küçük düşürücü suç işlemesi veya haysiyetsiz hayat sürmesi halinde diğer eşin boşanma davası açabileceğini öngörmüştür.

TMK 163. maddesi, aşağıdaki ifadeler ile suç işleme ve haysiyetsiz hayat sürme nedeniyle boşanmayı düzenlenmiştir. Bu maddeye dayanılarak suç işleme veya haysiyetsiz hayat sürme sebebiyle boşanma davası açılabilecektir.

”Eşlerden biri küçük düşürücü bir suç işler veya haysiyetsiz bir hayat sürer ve bu sebeplerden ötürü onunla birlikte yaşaması diğer eşten beklenemezse, bu eş her zaman boşanma davası açabilir.”

ifadeleri ile suç işleme ve haysiyetsiz hayat sürme nedeniyle boşanmayı düzenlemiştir. Bu maddeye dayanılarak suç işleme veya haysiyetsiz hayat sürme sebebiyle boşanma davası açılabilecektir.

SUÇ İŞLEME SEBEBİYLE BOŞANMA DAVASI AÇMANIN ŞARTLARI

Suç işleme sebebiyle boşanma davası açılabilmesi için üç şart aranmıştır:

 • 1) Suç Küçük Düşürücü Suçlardan Biri Olmalıdır

Suç işleme sebebiyle boşanma davası açılabilmesi için suçun küçük düşürücü suçlardan birisi olması gerekir. Bir suçun küçük düşürücü suç niteliğine haiz olup olmadığı, hakim tarafından toplumda egemen olan ahlak anlayışı ile failin toplumun gözünde düşeceği güç durum ile toplum nezdinde yaşayacağı güçlüğün dikkate alınmasıyla takdir edilecektir. Eş tarafından işlenen bu küçük düşürücü suçun aynı zamanda diğer eşin toplumsal kınama ve dışlamayla karşılaşmasına veya toplum içine çıkamamasına sebep olup olmadığı da göz önünde bulundurulur. Özetle; kişinin, toplumdaki konumunu sarsan ve ahlaki olarak kınanmasına yol açan suçlar, küçük düşürücü suç niteliği taşır. Yukarıda açıklandığı üzere, küçük düşürücü suçlardan bazıları; hırsızlık, evrakta sahtecilik, dolandırıcılık gibi bazı fiillerle başkalarının malvarlığına yönelen birtakım suçlar ile uyuşturucu ticareti, cinsel taciz, cinsel istismar gibi suçlardır. Bu suçların işlenmesi halinde, işleyen kişinin eşi mahkemeye başvurarak suç işleyen eşle birlikte yaşamasının kendisinden beklenemeyeceği sebebiyle boşanma davası açabilecektir.

 • 2) Suçun Kasıtlı Olarak İşlenmesi Gerekir

Küçük düşürücü suç işlenmesi sebebiyle boşanma davası açılabilmesi için suçun kasıtlı olarak işlenmesi gerekir. Meşru savunma halleri, taksirle işlenmiş olması veya cebir, haksız tahrik gibi hallerde işlenmiş olması halinde yüz kızartıcı suçtan söz edilemeyeceği çünkü failin küçük düşmediği açıktır. Dolayısıyla eşin küçük düşürücü suç işlemesi sebebiyle boşanma davası açılabilmesi için, eşin suçu kasıtlı olarak işlemiş olması şartı aranır.

 • 3) Suçun Evlendikten Sonra İşlenmesi Gerekir

Eşlerden biri evlilik birliği devam etmekte iken yüz kızartıcı bir suç işlerse diğer eş boşanma davası açabilir. Ancak bu suçun evlilik birliği devam etmekte iken işlenmiş olması gerekir. Eğer eş bu suçtan dolayı hakkında soruşturma yahut kovuşturma yürütülen eşe karşı boşanma davası açarsa, boşanma davasının sonuçlanması için ceza davasının sonuçlanması beklenir. Ancak boşanma hakimi ceza davasına bağlı bir karar vermek zorunda değildir. Eş bu kovuşturmadan beraat etse dahi hukuk hakiminin bağımsızlığı sebebiyle boşanmanın reddine karar vermeyebilir.

Boşanma davası açan eşin kendisinin de küçük düşürücü suç işlemesi davanın reddedilmesine sebep olmaz.

Küçük düşürücü suçu öğrenen eşin makul bir sürede dava açması beklenir. Esasen bu boşanma sebebinde kanun herhangi bir süre öngörmemiştir ancak suç işlendikten çok uzun bir süre sonra bu sebebe dayanılarak dava açılması kötü niyetli olarak değerlendirilebilir.

Suç, evlilikten önceki bir zamanda işlenmişse, gerekli koşulların bulunması halinde, aldatma ya da yanılma sebebiyle evliliğin iptalinin talep edilmesini ya da evlilik birliğinin temelinden sarsılması sebebiyle boşanma davası açılmasına sebebiyet verebilir.

Küçük düşürücü suç sebebiyle boşanma davası açılabilmesi için suçun birden fazla kez işlenmesi şartı aranmaz. Suçun bir kez işlenmiş olması dahi boşanma sebebidir.

Küçük düşürücü suç işlenmesi mutlak bir boşanma sebebi olmayıp, müşterek yaşamın devamının çekilmez hale gelmesi şartı da aranmaktadır. Bu durum hakimin takdirinde olup, hakim somut olaya ve koşullara göre karar verecektir.

Ziyaretçi Yorumları - 4 Yorum
 1. Gizem dedi ki:

  Eşim hırsızlık yaptı ve yakalandı. Bu durumu tüm tanıdıklarım öğrendi, çok utanıyorum. Boşanmak için bunu gerekçe gösterebilir miyim?

  1. alpserhukuk dedi ki:

   suç teşkil eden ve toplum önünde rencide edici bir davranış olması sebebiyle boşanmak istemeniz doğaldır. Gerekçe gösterebilrsnz. Ancak genel olarak başka sebeplerin de ileri sürülmesi davayı daha kolay hale getirecektir.

 2. Sibel Topkaya dedi ki:

  Eşim 17 yaşından küçük kıza sarkintiliktan 3 yıl hapis cezası aldı. Boşanma davası ile birlikte tazminat davası da açabilir miyim?

  1. alpserhukuk dedi ki:

   SUÇ İŞLEME VE HAYSİYETSİZ HAYAT boşanma nedenidir. Tabi ki dava hakkınız bulunmaktadır.

Bir Yorum Yazın

Hemen Ara