Ataköy 7-8-9-10 Mah. D-100 Güney Yanyolu Nef 22 E Blok 9. Kat D:145 Bakırköy / İSTANBUL Tel : +905356887527
trende

TRAFİK GÜVENLİĞİNİ TEHLİKEYE SOKMA SUÇU

25.11.2022
235
TRAFİK GÜVENLİĞİNİ TEHLİKEYE SOKMA SUÇU

Trafik güvenliğini tehlikeye sokma suçu TCK madde 179′ da düzenlenmiştir.

Trafik Güvenliğini Tehlikeye Sokma Suçu – TCK Madde 179

(1) Kara, deniz, hava veya demiryolu ulaşımının güven içinde akışını sağlamak için konulmuş her türlü işareti değiştirerek, kullanılamaz hale getirerek, konuldukları yerden kaldırarak, yanlış işaretler vererek, geçiş, varış, kalkış veya iniş yolları üzerine bir şey koyarak ya da teknik işletim sistemine müdahale ederek, başkalarının hayatı, sağlığı veya malvarlığı bakımından bir tehlikeye neden olan kişiye bir yıldan altı yıla kadar hapis cezası verilir.

(2) Kara, deniz, hava veya demiryolu ulaşım araçlarını kişilerin hayat, sağlık veya malvarlığı açısından tehlikeli olabilecek şekilde sevk ve idare eden kişi, üç aydan iki yıla kadar hapis cezası ile cezalandırılır.

(3) Alkol veya uyuşturucu madde etkisiyle ya da başka bir nedenle emniyetli bir şekilde araç sevk ve idare edemeyecek halde olmasına rağmen araç kullanan kişi yukarıdaki fıkra hükmüne göre cezalandırılır.

 • Birinci fıkrada trafik güvenliğini tehlikeye sokma olarak düzenlenen suç; kara, deniz, hava veya demiryolu ulaşımının güven içinde akışı sağlamak için konulmuş her türlü işareti değiştirerek, kullanılmaz hale getirerek, konuldukları yerden kaldırarak, yanlış işaretler vererek, geçiş, varış, kalkış veya iniş yolları üzerine bir şey koyarak ya da teknik işletim sistemine müdahale ederek, başkalarının hayatı, sağlığı veya malvarlığı bakımından bir tehlikeye neden olunması ile oluşur.
 • İkinci fıkrada ise, kara, deniz, hava veya demiryolu ulaşım araçlarını kişilerin hayat, sağlık veya malvarlığı açısından tehlikeli olabilecek şekilde sevk ve idare edilmesi, ayrı bir suç olarak tanımlanmıştır. Bu suçun oluşabilmesi için aracın, tehlikeli bir şekilde sevk ve idare edilmesi gerekir. Aracın sevk ve idaresinin salt trafik düzenine aykırılığı bu suçun oluşumuna neden olmayacaktır. Bu suçun oluşabilmesi için, aracın trafik düzenine aykırı olarak ve ayrıca kişilerin hayatı, sağlığı veya malvarlığı açısından tehlikeli olabilecek şekilde kullanılması gerekir. Bu suç, ayrıca trafik güvenliği için öngörülmüş bakım ve onarımlar yapılmadan aracın trafiğe çıkarılması halinde de işlenebilir. Anca bunun için ayrıca, gerekli bakım ve onarımı yapılmamış aracın trafiğe çıkarılması suretiyle kişilerin hayatı, sağlığı veya malvarlığı açısından bir tehlikeye neden olunması gerekir. Bu bakımdan söz konusu suç, somut tehlike suçu niteliği taşımaktadır.
 • Maddenin üçüncü fıkrasında alkol veya uyuşturucu madde etkisiyle ya da başka bir nedenle emniyetli bir şekilde araç sevk ve idare edemeyecek halde olmasına rağmen araç kullanan kişinin cezalandırılması öngörülmüştür.

Trafik Güvenliğini Tehlikeye Sokma Suçunun Şartları Nelerdir?

Trafik güvenliğini tehlikeye sokma suçu cezası, gündelik hayatı oldukça etkileyecek olumsuz durumları azaltmak bakımından oldukça önleyici bir etkiye sahip olup, yatırımları da oldukça caydırıcıdır. Toplum sağlığı ve güvenliği için bu suçun tespiti çok önemli olduğu kadar suçun işlenmesi akabinde verilecek cezalar da oldukça önemlidir. Nispi özellikte olmayan bariz tehlikelerin önlenmesi adına kanun koyucu ceza kanununda böyle bir madde işleterek  gündelik hayatı kişiler için daha sıhhatli hale getirmeye çalışmıştır. Bu suçun oluşabilmesi için;

 • Kara, deniz, hava veya demiryolu ulaşımının güven içinde akışını sağlamak için konulmuş her türlü işareti değiştirerek, kullanılmaz hale getirerek, konuldukları yerden kaldırarak, yanlış işaretler vererek, geçiş – varış – kalkış veya iniş yolları üzerine bir şey koyarak ya da teknik işletim sistemine müdahale ederek, başkalarının hayatı, sağlığı veya malvarlığı bakımından bir tehlikeye neden olmak gerekmektedir.
 • Araçları, kişilerin hayat, sağlık veya mal varlığı açısından tehlike arz edecek şekilde kullanmak,
 • Alkol veya uyuşturucu madde kullanmak suretiyle de işlenebilir.

Sayılan hususlar TCK madde 178 İşaret ve Engel Koymama suçu ile karışabilmektedir. Trafik güvenliğini tehlikeye sokma suçu yol işareti ve benzeri yönlendirici ve düzenleyici birtakım araçların yerini değiştirmekle yahut bu araçları bozmakla işlenirken, TCK 178. Maddenin gerçekleşmesi için yol işareti ve benzeri yönlendirici ve düzenleyici araçları gerekli yerlere yerleştirmemekle işlenebilmektedir.

Trafik Güvenliğini Tehlikeye Sokma Suçunun Cezası Nedir?

Trafik Güvenliğini Tehlikeye Sokma Suçunun Temel Halinin Cezası

TCK’da trafik güvenliğini tehlikeye sokma suçunun temel halinin cezası maddede yazılı olan fıkralara göre belirlenmekte olmasıyla birlikte her bir fıkra suçun işlenişinin ayrı birer boyutu olarak temel hal cezasını içermektedir. Buna göre birinci fıkra gereği oluşacak suçun cezası bir yıldan altı yıla kadar hapis, ikinci fıkra gereği oluşacak suçun cezası  üç aydan iki yıla kadar hapis ve üçüncü fıkra gereği oluşacak suçun cezası üç aydan iki yıla kadar hapis olacaktır.

Trafik Güvenliğini Tehlikeye Sokma Suçunun Nitelikli Hallerinin Cezası

Trafik güvenliğini tehlikeye sokma suçu nezdinde kanun metninde herhangi bir nitelikli hal düzenlenmediği için failin alabileceği en ağır ceza  6 yıl hapis cezası olabilecektir. Ancak içtima hükümleri saklıdır.

Trafik güvenliğini taksirle tehlikeye sokma suçunun cezası da TCK 180 maddede düzenlenmiştir.

Deniz, hava veya demiryolu ulaşımında, kişilerin hayatı, sağlığı veya malvarlığı bakımından bir tehlikeye taksirle neden olan kimseye 3 aydan üç yıla kadar hapis cezası verilir.

Ziyaretçi Yorumları - 2 Yorum
 1. mustafa dedi ki:

  alkollü araç kullanmanın cezası nedir

  1. alpserhukuk dedi ki:

   Karayolları Trafik Kanunu’na göre ilk kez alkollü araç kullanma cezası 2022 yılı için 1823 TL olarak belirlenmiştir. Ayrıca alkollü araç kullanma cezası olarak aracın trafikten menedilirken sürücü belgene ise 6 aylığına el konulur ve 20 ceza puanı kazanırsın

Bir Yorum Yazın

Hemen Ara