Ataköy 7-8-9-10 Mah. D-100 Güney Yanyolu Nef 22 E Blok 9. Kat D:145 Bakırköy / İSTANBUL Tel : +905356887527
trende

Cinsel Taciz Suçu

22.03.2022
599
Cinsel Taciz Suçu

Cinsel Taciz Suçu

Cinsel Taciz Suçu ve Türkiye’deki Uygulamaları

Cinsel taciz suçu, Türk Ceza Kanunu’nun (TCK) 105. maddesi kapsamında değerlendirilir ve failin cinsiyeti veya statüsüne bakılmaksızın, şikayet edilip edilmemesine bakılmaksızın, re’sen soruşturulur ve uzlaşma yoluyla çözülemeyeceği belirtilmiştir. Bu suçun faili erkek, kadın, evli ya da bekar, genç veya yaşlı olabilir. Eşler arasında bile bu suçun işlenme ihtimali vardır.

Cinsel taciz suçunun oluşabilmesi için, failin eyleminin “bir kimseyi cinsel amaçlı olarak taciz etme” şeklinde tanımlanmalıdır. Taciz, kişinin rahatsızlık verme veya tedirgin etme anlamına gelir. Ancak, TCK’nın 105. maddesi kapsamında tacizin, cinsel bir amaç taşıması gerekmektedir. Suçun mağduru kişinin rahatsız olması ise suçun oluşabilmesi için zorunlu bir durum değildir.

Cinsel taciz suçunun oluşabilmesi için, bir davranışın objektif olarak cinsel bir amaç taşıması ve bir kimseye yönelik olması gerekmektedir. Ancak, bu durumun belirlenmesinde mağdurun hassasiyeti değil, topluma hâkim olan ortalama anlayışın esas alınması gerekmektedir.

Eğer failin cinsel bir amaç taşımadığı, sadece rahatsızlık verme amacıyla hareket ettiği belirlenirse, bu durum TCK’nın 123. maddesinde düzenlenen “kişilerin huzur ve sükûnunu bozma” suçunu oluşturabilir.

Örneğin, bir kişi bir başkasını sık sık telefonla arayarak ilişki teklifinde bulunursa, bu durum cinsel taciz suçu oluşturabilir. Ancak, sanığın kendisinin telefonu kullanmadığını iddia etmesi durumunda, ses teşhisi yapılmalı ve bu durum kanıtlanamazsa sanığın beraatine karar verilmelidir.

Yargıtay, emsal bir davada bir kadının evine gitmekte olduğu sırada yanından geçen bir şahsın omuz omuza değdiği ve kadını birkaç kez takip ettiği durumunu cinsel taciz olarak değerlendirmiştir. Bu nedenle, cinsel taciz suçlamalarıyla ilgili olarak, dosya içeriğinin farklı olabileceği ve tahkikat sürecinin başından itibaren bir ceza avukatı tarafından savunma yapılması gerektiği vurgulanmaktadır.

Ziyaretçi Yorumları - 8 Yorum
 1. Gülşen AYIK dedi ki:

  Geçen ay kız arkadaşım otobüste cinsel tacize uğradı. Nasıl ispatlayabilririz ve şikayet süresi var mıdır?

  1. alpserhukuk dedi ki:

   otobüs iç kamerası kolluk birimince alınır ve kadının beyanı dikkate alınır. basit cinsel saldırı suçudur. 2 yıldan başlamaktadır. 6 aylık sürede şikayete bağlıdır.

 2. GÜLBEN dedi ki:

  CİNSEL SUÇLAR İÇİN CEZA AVUKATINA MI AĞIR CEZA AVUKATINA MI GİTMEK GEREKİR ? TEŞEKKÜRLER

  1. alpserhukuk dedi ki:

   Cinsel davalar ceza hukukunda tartışmalı ve zor süreci olan davalardandır. Bu sebeple mesleki tecrübesi olan ağır ceza da aktif avukatlardan yardım alınması daha iyi olacaktır.

 3. Özge dedi ki:

  Cinsel tacizi nasıl ispatlayabilirim tşkrler

  1. alpserhukuk dedi ki:

   her türlü delille ve bazen beyanla ispat edilebilir. Tarafların dinlenmesi neticesinde hakımde kanaat oluşur ise delile dahi gerek yoktur.

 4. Gülçin dedi ki:

  cinsel taciz suçunda suçlunun yaşının önemi var mı?

  1. alpserhukuk dedi ki:

   sanığın yaşının küçük olması ceza indirim sebebidir.

Bir Yorum Yazın

Hemen Ara