Ataköy 7-8-9-10 Mah. D-100 Güney Yanyolu Nef 22 E Blok 9. Kat D:145 Bakırköy / İSTANBUL Tel : +905356887527
trende

ALKOLLÜ ARAÇ KULLANMA CEZASI

17.08.2023
221
ALKOLLÜ ARAÇ KULLANMA CEZASI

Alkollü Araç Kullanma Cezası

Türkiye’de trafik sisteminin düzene konulabilmesi amacıyla alkollü araç kullanmanın cezası bulunmaktadır. Sürücüler için konulan 0.50 promil alkol sınırının aşılması durumunda sürücülerin vücutlarında gevşeme, dikkat dağınıklığı, muhakeme ile koordinasyon bozuklukları oluşmaya başlamaktadır. Alkollü olarak araç kullanan sürücüler hem kendi hayatları hem diğer sürücülerin hayatları hem de sokak hayvanlarının hayatı konusunda risk oluşturmaktadırlar. Yasalara göre belirlenmiş olan alkol sınırını aşan sürücüler 2918 sayılı Karayolları Trafik Kanununun 48/5 maddesine göre para cezasına çarptırılır. 

Alkollü olarak araç kullanma cezası 2023 yılı itibariyle 4.064 TL olarak güncellenmiştir. Cezanın 15 gün içerisinde ödenmesi durumunda mevcut ücret üzerinden %25 indirim uygulanmaktadır. %25 indirimli ceza ücreti ise 3.048 TL olmaktadır. Alkollü olarak araç kullanmanın cezası yalnızca para cezası ile sınırlı değildir. Aynı zamanda alkollü araç kullanan sürücülerin araçları trafikten men edilmekte, sürücülerin sürücü belgelerine ise 6 ay süreliğine el konulmaktadır. İkinci ve üçüncü yakalanmalarda cezalarda artış olmaktadır. Alkollü kaza yapmanın cezası göz önünde bulundurulduğunda alkollü olarak trafiğe çıkılmaması gerekmektedir. 

Alkolmetreye Üflememe Cezası

Alkollü ve ehliyetsiz araç kullanmanın cezası ile ilgili araştırma yapan kişiler “Alkolmetreye üflememe cezası var mı?” sorusuna yanıt aramaktadırlar. Alkolmetre üflememek cezası 9.869 TL olarak belirlenmiştir. Para cezasının yanı sıra araç sürücülerinin sürücü belgelerinde de 2 yıl süreyle el konulmaktadır. Alkolmetre, alkollü sürücülerin tespiti için kullanılmakta olan bir cihazdır. Bu nedenle Karayolları Trafik Kanununa göre alkol miktarının tespitinin yapılabilmesi için gerekli olan alkolmetre kullanımının kabul edilmemesi durumunda söz konusu cezalar uygulanmaktadır. 

Alkollü Araç Kullanma Cezası affı

Alkollü araç kullanımı neticesinde sürücü belgesinin geri alınması uygulaması yasal bir uygulamadır. Bununla birlikte uygulamada bu konuda ciddi mağduriyetler oluşmakta ve kişilerde bu konuda bir af beklentisi oluşmaktadır. Öncelikle ifade etmek gerekir ki sürücü belgelerinin geri alınması hususunda af uygulaması yapılması pek rastlanan bir durum değildir. Hiç kuşkusuz bu konuda yasal bir düzenleme yapılması mümkündür, ancak bu yönde bilinen bir çalışma bulunmamaktadır.

Ceza puanı bulunan ve ehliyetlerine el konulan kişiler için ehliyet affı yapılmasına yönelik bir çalışma bulunup bulunmadığına dair, İçişleri Bakanı’nın yanıtlaması istemiyle sunulmuş, 06/07/2020 tarih ve 7/31746 sayılı yazılı bir soru önergesi mevcuttur. Ancak bu önergeye İçişleri Bakanı tarafından -bu yazının yayınlandığı tarih itibariyle- herhangi bir yanıt verilmiş değildir.

Alkolden Alınan Ehliyet Nereden Geri Alınır 2023?

Alkolden alınan ehliyet bulunduğunuz yer trafik tescil şube müdürlüğünden 2023 yılında geri alınır.

Alkolden ehliyet kaptırma adli sicile işlemez ancak Emniyet Genel Müdürlüğü sistemine işlenir.

Ziyaretçi Yorumları

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

Bir Yorum Yazın

Hemen Ara