Ataköy 7-8-9-10 Mah. D-100 Güney Yanyolu Nef 22 E Blok 9. Kat D:145 Bakırköy / İSTANBUL Tel : +905356887527
trende

ŞANTAJ SUÇU İLE TEHDİT SUÇU ARASINDAKİ FARKLAR NELERDİR?

31.08.2022
348
ŞANTAJ SUÇU İLE TEHDİT SUÇU ARASINDAKİ FARKLAR NELERDİR?

TEHDİT SUÇU İLE ŞANTAJ SUÇU ARASINDAKİ FARKLAR NELERDİR?

Şantaj suçu, esasen tehdit suçunun özel bir şeklidir. Şantaj suçu ile tehdit suçu bazı yönleriyle de birbirlerine benzemektedirler. Şantaj suçu, tehdit yoluyla işlenebilir. Şantaj suçu ile tehdit suçu arasındaki temel fark; şantaj suçunda fail, mağdurun zor durumundan faydalanarak mağduru belirli bir hareketi yapmaya veya yapmamaya zorlamaktadır ve mağdurdan haksız çıkar sağlamayı hedeflemektedir. Ancak tehditte ise durum daha farklı olup; failin asıl amacı mağdurdan menfaat sağlamak değil, mağdurun iç huzurunu kaçırmak ve onu korkutmaktır. Tehdit suçunda failin mağdurdan menfaat sağlama gibi bir amacı bulunmamaktadır. Her iki suç arasındaki farkın daha iyi anlaşılabilmesi için tehdit suçu başlıklı makalemizi de okumanızı tavsiye ediyoruz. 

ŞANTAJ SUÇUNUN CEZASI NEDİR?

Şantaj suçunun cezası, kanunda 1 yıl ile 3 yıl arası olarak öngörülmüş olup; faile ayrıca beş bin güne kadar adli para cezası da verilebilir.

ŞANTAJ SUÇUNDA HÜKMÜN AÇIKLANMASININ GERİ BIRAKILMASI KARARI VERİLEBİLİR Mİ?

Şantaj suçunda sanığa verilen cezanın 2 yıl veya daha az olması halinde ve hükmün açıklanmasının geri bırakılması için diğer şartların da mevcut olması durumunda sanığa şantaj suçundan hükmün açıklanmasının geri bırakılması kararı verilebilir.

ŞANTAJ SUÇUNDA MAĞDURUN ŞİKÂYETİNDEN VAZGEÇMESİ DURUMUNDA DAVA DÜŞER Mİ?

Şantaj suçunun soruşturması ve kovuşturması şikâyete tabi olmayıp; ilgili makamlar tarafından soruşturması ve kovuşturması resen yapılır. Bu sebeple mağdurun şikâyetini geri çekmesi durumunda da soruşturma ve kovuşturma devam eder.

ŞANTAJ SUÇUNDA SANIĞA SADECE HAPİS CEZASI VERİLEBİLİR Mİ?

Şantaj suçunda sanığa sadece hapis cezası verilmesi hukuken mümkün olmayıp; hapis cezasının yanında sanığına adli para cezası da verilmektedir. Sanığa adli para cezası verilmemesi bozma sebebidir.

ŞANTAJ SUÇU UZLAŞMA HÜKÜMLERİ KAPSAMINDA MIDIR?

Tehdit suçu uzlaşma kapsamındayken; şantaj suçu uzlaşma hükümlerine tabi değildir.

Ziyaretçi Yorumları

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

Bir Yorum Yazın

Hemen Ara