Ataköy 7-8-9-10 Mah. D-100 Güney Yanyolu Nef 22 E Blok 9. Kat D:145 Bakırköy / İSTANBUL Tel : +905356887527
trende

DOLANDIRICILIK DAVASI NASIL AÇILIR ?

25.10.2022
348
DOLANDIRICILIK DAVASI NASIL AÇILIR ?

Dolandırıcılık davası açılabilmesi için ortada bir dolandırıcılık suçunun olması gerekir. TCK kapsamında hileli davranışlar ile bireyleri aldatıp zarara uğratan, bununla birlikte kendine ya da bir başkasına fayda sağlayan kişiler dolandırıcılık suçu kapsamında değerlendirilir.

Dolandırıcılık suçu, 5237 sayılı TCK ilgili maddelerinde dolandırıcılık ve nitelikli dolandırıcılık başlıkları ile ayrılarak incelenmektedir. Suçun açığa çıkması ile birlikte kişiler görevli mahkemelerde dolandırıcılık davası açma hakkına sahiptir. Bu suça ilişkin cezalar yine Türk Ceza Kanunu kapsamında düzenlenmiştir. Suçun niteliğine göre mahkemeden çıkacak ceza kararları değişim de gösterebilmektedir. Kanunlarda dolandırıcılık suçuna ilişkin hapis ve adli para cezası uygulamaları ön görülür.

Dolandırıcılık Davası Açmanın Şartları

Dolandırıcılık davası açabilmek için belirli şartlar bulunmaktadır. Bu şartlar;

 • Zor ya da tehlikeli durumlar altında kalan kişilerin bu durumundan yararlanma,
 • Hileli davranışlarda bulunarak yarar sağlama,
 • Dini inançların suiistimal edilmesi,
 • Algı zayıflığından yararlanmak,
 • Sigorta bedelini almak amacıyla dolandırmak,
 • Kamu, parti, vakıf veya meslek gibi kurumların kullanımı ile dolandırmak,
 • Bilişim sistemleri aracılığıyla dolandırmak,
 • Basın – yayın araçlarının avantajlarından yararlanarak dolandırmak

Bu şartların olması halinde dolandırıcılık suçu ortaya çıkacaktır. Suçun ortaya çıkmasından sonra savcılık tarafından kamu davası da açılabilir.

Dolandırıcılığın Cezası Ne Kadardır?

Dolandırıcılık suçu için Türk Ceza Kanunu ilgili maddelerinde; suçun hangi sürelerde ve hangi şekilde cezaya tabi olacağı belirlidir. Hileli davranışlar ile bir kişiyi aldatmak suretiyle yarar sağlamak; 1 yıldan 5 yıla kadar hapis ile beş bin güne kadar adli para cezası sonucunu ortaya çıkaracaktır.

Kanun çerçevesinde sayılan suçların işlendiğinin kesinleşmesi sonrası, bu suçlar üç ya da daha fazla kişi işlediyse verilecek cezalar yarı oranında arttırılır. Aynı zamanda suç işlemek adına oluşturulan örgüt faaliyetleri kapsamında yapılan dolandırıcılıklar için ceza bir kat oranda arttırılır. Dolandırıcılık davası kapsamında suçun tespiti ve işleniş biçimi bu cezaların belirlenmesinde etkili olmaktadır.

Dolandırıcılık Davalarında Şikayet Süreleri

TCK içerisinde bazı suçlar şikayete bağlı olmadan değerlendirilir. Dolandırıcılık suçu da bu suçlar içerisinde değerlendirildiği için cezanın üzerinde karar verilirken soruşturmaları dikkatlice yapılması gerekir. Dolandırıcılık suçu, bir alacağın kişilere teslim edilmesi ile sona erdirilecekse kovuşturmalar şikayete bağlı olacak şekilde gerçekleştirilir.

Cumhuriyet savcılıklarıysa kendilerine yapılan şikayetlerin sonrasında suçu öğrenmesinin ardından kamu davası niteliğinde davaları açarak şüphelerin araştırılmasını sağlarlar. Bu kovuşturma süreci esnasında davaya konu olan suçun şikayete bağlı olarak gerçekleştiği anlaşılırsa, bu durumda dolandırıcılık olayından mağdur olan kişi de şikayetini çekmezse yargılama devam eder. Bu sebeple kişilerin mutlaka 8 yıllık bir süre içerisinde şikayet hakkını kullanması gerekiyor.

Ziyaretçi Yorumları - 8 Yorum
 1. aykut ince dedi ki:

  Vaadler ile maddi zarara uğradım zararımı geei alabilmek için hakkım var mı ceza alırmı karşı taraf ?

  1. alpserhukuk dedi ki:

   vaadler hile içeren bilgiler içeriyorsa bu durum dolandırıcılık suçunu oluşturmaktadır. Örneğin bir kişi bir arazide ev yapacak sana kar vereceğim yatırımcı ol para yolla kar edeceksin deyip ev yapmayıp paranı da ödemiyorsa bu durum tipik bir dolandırıcılık suçudur. Ancak yargılamalar çok uzun ve mağdur edici olmaktadır. Boş vaadlere kanılmaması kanaatindeyim.

 2. serpi ansız dedi ki:

  Fotoğrafımın iznim olmadan fake hesapla paylaşılması ve fotoğrafım üzerinden ticaret adı altında insanların dolandırılması ile ilgili nasıl yol izlerim

  1. alpserhukuk dedi ki:

   kişisel verilerin ele geçirilmesi ve özel hayatın ihlali söz konusudur. Şikayet edilirse şahıs mutlaka tespit edilecek ve cezalandırılacaktır.

 3. Emin dedi ki:

  Dolandırıcılık suçunun cezası nedir

  1. alpserhukuk dedi ki:

   basit dolandırıcılık suçu 1 yıldan nitelikli dolandırıcılık suçu ise 3 yıldan bazı hallerde ise 4 yıldan başlamaktadır.

 4. alpserhukuk dedi ki:

  Şikayet eden kişinin delil olarak ne sunduğu ve hileye dair ne yapıldığı beyanı önemlidir. Savcılık suçun oluştuğu yani hile ve zarar unsurlarının gerçekleştiği kanaatinde ise iddianame düzenler ve sanığı mahkemeye sevk eder.

Bir Yorum Yazın

Hemen Ara