Ataköy 7-8-9-10 Mah. D-100 Güney Yanyolu Nef 22 E Blok 9. Kat D:145 Bakırköy / İSTANBUL
trende

Ceza Hukukunda Ek Savunma Hakkı

22.03.2022
145
Ceza Hukukunda Ek Savunma Hakkı

Ceza muhakemesinde, kovuşturma aşaması cumhuriyet savcısı tarafından düzenlenen iddianamenin kabulü ile başlar.

Cumhuriyet savcısı tarafından hazırlanan iddianamede suç, suça ilişkin sevk maddesi, sanık aleyhine ve lehine olan deliller gösterilir.

Savcılık makamınca düzenlenen iddianamenin yargılamanın yapılacağı mahkeme tarafından kabulü ile kovuşturma aşaması, mahkeme huzurunda yargılama başlar.

Kimi hallerde savcılığın iddianame düzenlemesinden sonra başkaca deliller, cezayı artıracak başkaca nedenler ortaya çıkabilir. Bazen de suçun hukuki niteliği değişir.

Sanığa Ek Savunma Hakkı Verilmesi Sanığa aleyhine ortaya konan yeni deliller bakımından, savunmasını genişletme imkanı tanımaktadır. Cumhuriyet savcısının düzenlemiş olduğu iddianame sonrasında, Belirlenen suçun hukuki niteliği değişmiş, Cezanın artırılmasını gerektiren bir durum ortaya çıkmış, Cezaya ek olarak güvenlik tedbiri getirilmesini gerektirecek yeni deliller ortaya çıkmışsa sanığa ek savunma için süre verilir.

Sanığa ek savunma hakkı verilmesi gerektiği halde, verilmemişse, bu husus sanık lehine temyiz veya istinaf yolunu açar ve ilk derece mahkemesi kararının bozulmasına neden olur. Ek Savunma Hakkı Konusunda Nelere Dikkat edilmeli Ek savunma hakkı bakımından dikkat edilmesi gereken önemli husus, ek savunma hakkının iddianamede yer alan bir suçun niteliğinin değişmesi ya da sanığa verilecek cezanın artırılmasına sebep olacak bir delilin henüz ortaya çıkması ile ilgilidir.

Yargılama sırasında iddianamede yer verilmeyen yeni bir olay ortaya çıkmışsa, bu eylemden doğan yeni suç ek savunma konusu değildir. Ortaya çıkan yeni suç hakkında yeni bir iddianame düzenlenmeli ve yeniden yargılama yapılmalıdır.

Bu durum ceza hukukunda geçerli olan “davasız yargılama olmaz” ilkesinin bir sonucudur. Ek savunma hakkı bakımından dikkat edilmesi gereken bir diğer husus, ek savunma hakkının, sanık aleyhine bir delil ortaya çıktığında söz konusu olmasıdır.

Sanık lehine bir delil ortaya çıkmış ise, bu yeni delil nedeniyle, ek savunma hakkı tanınmayacak, bu deliller doğrudan sanık lehine uygulanacaktır.

Ziyaretçi Yorumları - 2 Yorum
  1. bartu dedi ki:

    Ek savunma hakkı ne zaman verilir?

    1. alpserhukuk dedi ki:

      ek savunma hakkı mevcut bir durumun değişmesi ihtimaline binaen verilmektedir.Örneğin tekerrür talep etmeyen bir savcı var ise hakim tck 58 i uygulayabileceğini belirterek ek savunma hakkı verebilir.

Bir Yorum Yazın

Bizi Hemen Arayın
Size Hemen Destek Olabilirim
Hemen Ara