Ataköy 7-8-9-10 Mah. D-100 Güney Yanyolu Nef 22 E Blok 9. Kat D:145 Bakırköy / İSTANBUL Tel : +905356887527
trende

Boşanma Davasını İlk Açan Eşin Avantajı Var Mıdır ?

Boşanma Davasını İlk Açan Eşin Avantajı Var Mıdır ?

Taraflar evlilik içinde sorunlar yaşamakta ve boşanmak istemektedirler.

Ancak davayı açmak için sürekli kişilerin tereddüt ettikleri görülmektedir.

Taraflar fiilen ayrı olup çoğu kez farklı şehirlerde ikamet etmeye başladıkları ve çocukları var ise büyük sorunlar yaşadıkları bir dönemde davayı ilk açan kişinin kesinlikle avantajlı olacağı aşikardır.

Özellikle eşlerin ayrı şehirlerde yaşadığı durumlarda davayı ilk açan eş, boşanma davasının hangi mahkemede açılacağını belirlemiş olacaktır.

Yukarıda belirttiğimiz üzere, davacı davasını isterse oturduğu yerdeki, isterse davalı eşin bulunduğu yerdeki, dilerse en son 6 ay beraber yaşadıkları yerdeki mahkemede açabilecektir.

Örneğin, eşlerden davacı, boşanmak için ayrıldıktan sonra Hatay’da yaşamaya başlar, eşi ise İstanbul ilinde yaşıyor ise, davanın nerede görüleceğini davayı açan eş belirlemiş olacaktır.

Bu örnekte Hatay’da dava açılması halinde, davalı eş İstanbul ilinde otursa da Hatay ilindeki davayı takip etmek için ya Hatay’ a gidecek ya da avukat aracılığıyla kendisini temsil ettirecektir.

Bu da davayı ilk açmayan tarafın kendisine ağır bir masraf yapmasına sebep olacaktır.

Boşanma davasını, karşı tarafın açmasını beklemek birçok problemi de beraberinde getirir.

Bazı boşanma türlerinde dava açmak için, eylemin öğrenildiği tarihten itibaren hak düşürücü süreler olduğu gibi eylemin gerçekleştiği tarihten itibaren de bazı hak düşürücü süreler olabilmektedir.

Örneğin eşinin zina ettiğini öğrenen kişi 6 ay dava açma hakkına sahiptir.

Bu süre hak düşürücü niteliğinde olup süresi içinde dava açılmaması hak kaybına sebebiyet verecektir.

Yine, kendisine fiziksel şiddet uygulanmasına rağmen eşi ile birlikte aynı çatı altında yaşamaya devam eden kişi bu eylemleri affetmiş sayılacaktır.

Bu durumdaki kişinin davayı açmak yerine, eşinin dava açmasını beklemek kadar yanlış bir tutum olamaz.

Ziyaretçi Yorumları - 4 Yorum
 1. filiz emekçi dedi ki:

  Merhabalar. Boşanma sürecindeyim.boşanmayı ben ilk açtığım için eski eşim ve ailesi tarafından darp edildim. Düğünde takılan Altınları sattık araba aldık sonra eski eşimin babasına sattık arabayı ama vermedi.üstüme kredide çekildi ama bunu ispatlayamadım hala krediyi ödüyorum. Üstüne tazminat istiyor benden.Davayı ben açmama rağmen ve haklı olmama ragmen müşteki durumda karşı ki taraf oluyor ben sanık durumuna düşüyorum. Müşteki olması ne anlama gelir.davayı karşı taraf mı mı kazanır? Yoksa kadın olduğu için mi müşteki sıfatında?

  1. alpserhukuk dedi ki:

   iki taraf da bir birinden şikayetçi olabilir. Kimin haklı olduğu burada önemli olan. Sıfatlar önemli değildir. Boşanma davasında tanık dahil her türlü delille birçok şeyi ispat edebilirsiniz.

 2. metin can dedi ki:

  merabalar eşimle anlaşmalı boşanma actık. ertesi gun bi anlasmaya vararak iptal ettirdik ve 1 hafta sonra tebligat geldi durusma için ne yapmalıyım

  1. alpserhukuk dedi ki:

   barıştı iseniz duruşmaya gitmeyerek dosyayı düşürebilirsiniz. 3 ay sonra hakım karar verecektir.

Bir Yorum Yazın

Hemen Ara