Ataköy 7-8-9-10 Mah. D-100 Güney Yanyolu Nef 22 E Blok 9. Kat D:145 Bakırköy / İSTANBUL
trende

Ruhsat gerektirmeyen yapılar

Ruhsat gerektirmeyen yapılar

Yapı ruhsatı, bir arazi üzerinde bir inşaat projesinin belirli kanun ve hükümlere uygun bir şekilde inşaata başlayabilmesi için alınan bir izin belgesi olarak tanımlanmaktadır.

İmar Kanununa göre, bütün yapılar için yapı ruhsatı alınması zorunludur.

Ancak 3194 sayılı İmar Kanunu ve bu konudaki özel mevzuat, bazı durumlarda bazı yapılar için ruhsat alınmasını zorunlu tutmamaktadır.

Yine imar Kanunu’nun 21. maddesine göre; derz, iç ve dış sıva, boya, badana, oluk, dere, doğrama, döşeme ve tavan kaplamaları, elektrik ve sıhhi tesisat tamirleri ile çatı onarımı, kiremit aktarılması, mahallin özelliklerine göre belediyelerce hazırlanacak imar yönetmeliklerinde belirtilecek taşıyıcı unsuru etkilemeyen diğer tadilatlar ve tamiratlar ruhsata tabi olmamaktadır.

Tel örgü, sundurma, pergola tente vb. yapılar yasa kapsamına girmemektedir, bu nedenle ruhsata tabi değildir. Danıştay kararlarında istikrarlı bir şekilde vurgulandığı üzere pergola ve sundurma yapımı ruhsata tabi değildir.

Bununla birlikte pergola ve sundurmanın ruhsata tabi olmadığının kabul edilebilmesi için; “Genel olarak İmar Kanunu’nda düzenlenen yapı tanımı kapsamında inşa edilmemiş olması, dolayısıyla kapalı alan oluşturmayacak şekilde, etrafı açık, gölgelik amacına yönelik olarak ve bina cephesini değiştirmeyecek şekilde, hafif yapı malzemeleri ile yapılmış olması gerekmektedir.” Görüşü benimsenmiştir.

İmar Kanunu’nun 27. Maddesine göre; belediye ve mücavir alanlar dışında köylerin köy yerleşik alanlarında, civarında ve mezralarda yapılacak konut, entegre tesis niteliğinde olmayan ve imar planı gerektirmeyen tarım ve hayvancılık amaçlı yapılar ile köyde oturanların ihtiyaçlarını karşılayacak bakkal, manav, berber, köy fırını, köy kahvesi, köy lokantası, tanıtım ve teşhir büfeleri ve köy halkı tarafından kurulan ve işletilen kooperatiflerin işletme binası gibi yapılar için yapı ruhsatı gerekmemektedir.

Ancak etüt ve projelerinin valilikçe incelenmesi, muhtarlıktan yazılı izin alınması ve bu yapıların da yöresel doku ve mimari özelliklere fen, sanat ve sağlık kurallarına uygun şekilde inşa edilmesi zorunludur.

Ruhsat İstemeyen Prefabrik Evler Var Mıdır? İkamet edilecek her konut tipinde olduğu gibi prefabrik yapılarda yapı tanımına girmektedir.

İmar mevzuatında prefabrik yapılar için ayrıca bir istisna bulunmadığı için, bütün prefabrik yapılar için ruhsat izni alınması gerekmektedir.

Bahçe Evi Ruhsat Gerektirir Mi? 5403 sayılı kanunda yer alan Toprak Koruma ve Arazi Kullanım Kanunu’na göre tarım ve bahçe arazileri, amacı dışında kullanıma izin verilmeyen arazilerdir.

Kanunlara göre tarım arazilerinin imara açılması için tarlanın arsa cinsinin değiştirilmesi ile belli şartları yerine getirebiliyor olması gerekmektedir.

Özel imar şartları yerine getirilmesi halinde ise ufak yapılara bazı şartlar altında izin verilmektedir.

Bu şartlar; -Yapılacak inşaat kat sayısı en fazla 5 kat olacak şekilde, -İnşaat alanı en fazla 250 metrekare olacak şekilde, -Saçakla taban seviyesinin yüksekliği 6,50 metre uzunluğa sahip olacak şekilde, -İnşaat, yol ve parsel sınırlarına en fazla 5 metre yakın olacak şekilde inşa edilmelidir.

Ziyaretçi Yorumları - 2 Yorum
  1. orkun dedi ki:

    Bungalov ev için ruhsat gerekir mi teşekkürler

    1. alpserhukuk dedi ki:

      Bungalov tarzı evlerde yaşamak için bu yapıları uygun arsanız varsa kendinizde yaptırabilirsiniz. Bunun için arsanın bir bölümünün imara açık olması yeterli olmaktadır. Yetkili yerlerden gerekli izinleri aldıktan sonra arazinin bir kısmına bungalov inşası yaptırabilirsiniz. Bu evler ahşap zemine dayalıdır. Bu sebeple ruhsat şarttır.

Bir Yorum Yazın

Bizi Hemen Arayın
Size Hemen Destek Olabilirim
Hemen Ara