Ataköy 7-8-9-10 Mah. D-100 Güney Yanyolu Nef 22 E Blok 9. Kat D:145 Bakırköy / İSTANBUL Tel : +905356887527
trende

UYUŞTURUCU KULLANMANIN CEZASI

04.11.2022
404
UYUŞTURUCU KULLANMANIN CEZASI

Uyuşturucu Madde Kullanma Suçunun Cezası 5237 Sayılı Türk Ceza Kanununun 191. Maddesi, kullanmak için uyuşturucu veya uyarıcı madde satın almak, kabul etmek veya bulundurmak ya da uyuşturucu veya uyarıcı madde kullanmak, suçuna ilişkin düzenlemeyi içermektedir. Uyuşturucu madde kullanma suçunun suçunun cezası TCK 191 kapsamında belirlenmektedir. Sizler için incelemeye aldığımız bu makalede T.C. Yargıtay yirminci Ceza Dairesinin 2019/4982 Esas, 2020/181 Sayılı ve 08.01.2020 Tarihli Kararında, uyuşturucu madde kullandığını kolluk görevlilerine kendisi söyleyen hakkında kullanmak için uyuşturucu bulundurmak suçundan ceza verilmemesine ilişkin verilen kararı ve uyuşturucu kullanımına ilişkin kanuni düzenlemeyi inceleyeceğiz.

Uyuşturucu Madde Kullanma Suçunun Cezası Nedir?

Uyuşturucu Madde Kullanma Suçunun Cezası TCK madde 191’de şöyle belirlenmiştir; Kullanmak için uyuşturucu veya uyarıcı madde satın alan, kabul eden veya bulunduran ya da uyuşturucu veya uyarıcı madde kullanan kişi, iki yıldan beş yıla kadar hapis cezası ile cezalandırılır. Bu suçtan dolayı başlatılan soruşturmada şüpheli hakkında beş yıl süreyle kamu davasının açılmasının ertelenmesine karar verilir.

Cumhuriyet savcısı, bu durumda şüpheliyi, erteleme süresi zarfında kendisine yüklenen yükümlülüklere uygun davranmadığı veya yasakları ihlal ettiği takdirde kendisi bakımından ortaya çıkabilecek sonuçlar konusunda uyarır.

Erteleme süresi zarfında şüpheli hakkında asgari bir yıl süreyle denetimli serbestlik tedbiri uygulanır.

Hakkında denetimli serbestlik tedbiri verilen kişi, gerek görülmesi hâlinde denetimli serbestlik süresi içinde tedaviye tabi tutulabilir.

Kişinin, erteleme süresi zarfında;

 • Kendisine yüklenen yükümlülüklere veya uygulanan tedavinin gereklerine uygun davranmamakta ısrar etmesi,
 • Tekrar kullanmak için uyuşturucu veya uyarıcı madde satın alması, kabul etmesi veya bulundurması,
 • Uyuşturucu veya uyarıcı madde kullanması hâlinde, hakkında kamu davası açılır.

Erteleme Süresi İçinde İkinci Kez Kullanmak İçin Uyuşturucu Bulundurmak

Uyuşturucu Madde Kullanma Suçunun Cezasında Erteleme süresi zarfında kişinin kullanmak için tekrar uyuşturucu veya uyarıcı madde satın alması, kabul etmesi veya bulundurması ya da uyuşturucu veya uyarıcı madde kullanması, ihlal nedeni sayılır ve ayrı bir soruşturma ve kovuşturma konusu yapılmaz.

Bu konuda tekrar soruşturma başlatılmaz ve denetim süresince ikinci kez kullanmak için uyuşturucu yakalattığı için, şüpheli hakkında denetim süresini ihlali sebebiyle işlem başlatılır. özetle, 2 kez uyuşturucudan yakalanmak denetim ihlali sayılır ve şahıs cezalandırılır.

Şüpheli hakkında kamu davasının açılmasından sonra, uyuşturucu kullanma suçunun tekrar işlendiği iddiasıyla açılan soruşturmalarda kamu davasının açılmasının ertelenmesi kararı verilemez.

Uyuşturucu Kullanma Suçunu İşleyen Kişi Denetim Süresince Tekrar Uyuşturucu Kullanmaz İse

Şüpheli erteleme süresi zarfında kanunda belirtilen yükümlülüklere aykırı davranmadığı ve yasakları ihlal etmediği takdirde, hakkında kovuşturmaya yer olmadığı kararı verilir. Başsavcılık tarafından, uyuşturucu kullanma suçunu işleyen kişi denetim süresince tekrar uyuşturucu kullanmaz ise soruşturma aşamasında takipsizlik kararı verilir.

Uyuşturucu Kullanma Suçunun Cezasında Ağırlaştırma Sebepleri

Kullanmak için uyuşturucu bulunduran ve yakalatan kişi; okul, yurt, hastane, kışla veya ibadethane gibi tedavi, eğitim, askerî ve sosyal amaçla toplu bulunulan bina ve tesisler ile bunların varsa çevre duvarı, tel örgü veya benzeri engel veya işaretlerle belirlenen sınırlarına iki yüz metreden yakın mesafe içindeki umumi veya umuma açık yerlerde işlenmesi hâlinde verilecek ceza yarı oranında artırılır.

Uyuşturucu Kullanma Suçundan Verilen Cezanın İstinaf Edilmesi ve İstinaf Dilekçesi

Mahkeme tarafından verilen cezanın istinaf edilebilmesi için, kararın usulüne uygun bir şekilde tebliğ veya tefhim edilmesi gerekmektedir. Verilen kararın taraflara tebliğinden itibaren sanık 7 gün içerisinde ilgili bölge adliye mahkemesince kanun yoluna başvurabilir. Yapılacak başvuruya ilişkin istinaf dilekçesi, dava kapsamında tüm olay olgusunu, tüm delilleri ve tespit edilen hukuka aykırı durumları içermelidir. Bu sebeple mahkemece verilen ceza hükmünün bozulması ve şartlar uygunsa beraat hükmünün alına bilmesi için en iyi ceza avukatı ile iletişim kurmanız tavsiye edilir. Çünkü ceza hukuku alanında yürütülen faaliyetler kendi içinde bir çok ceza kanunu ve ceza maddelerini içermektedir.

Ziyaretçi Yorumları - 5 Yorum
 1. Egemen dedi ki:

  Uyuşturucu kullanmanın cezası nedir? Adli kontrol uygulanabiliyor mu?

  1. alpserhukuk dedi ki:

   2 yılla yargılama olduğundan adli kontrol dahi verilmemektedir.

 2. alaattin sümer dedi ki:

  Uyusturucu madde kullanimdan zincirleme 2yil 1 ay hapis cezasi aldim bunun icin cezaevinde yatar miyim suc tarihi 01.08.2020

  Daha once hapis yatmadim ama bozulmus hgb kararim var

  1. alpserhukuk dedi ki:

   en fazla 3 gün açık cezaevinde misafir olacaksınız.

Bir Yorum Yazın

Hemen Ara