Ataköy 7-8-9-10 Mah. D-100 Güney Yanyolu Nef 22 E Blok 9. Kat D:145 Bakırköy / İSTANBUL Tel : +905356887527
trende

Türk Vatandaşlığının Doğum Yoluyla Kazanılması

Türk Vatandaşlığının Doğum Yoluyla Kazanılması

Türk Vatandaşlığının Doğum Yoluyla Kazanılması

Alpser hukuk ve Danışmanlık olarak bu makalede sizlere “Türk Vatandaşlığının Doğum Yoluyla Kazanılması” konusuna değinilmiştir. Konu ile ilgili daha detaylı bilgi almak için İletişim butonuna tıklayınız.

Türk Vatandaşlığı kazanmanın birden çok yolu mevcuttur. Bunlardan birisi Türk Vatandaşlığının doğum yoluyla kazanılmasıdır. Doğumla kazanılan Türk vatandaşlığı, soy bağı veya doğum yeri esasına göre kendiliğinden kazanılır. Doğumla kazanılan vatandaşlık doğum anından itibaren hüküm ifade eder. Türkiye Cumhuriyeti Anayasasının 66. Maddesinin 2. Fıkrasında “Türk babanın veya Türk ananın çocuğu Türk’tür.” hükmü düzenlenmiştir. Dolayısıyla Türk Vatandaşlığının soy bağı esasına göre kazanıldığı kabul edilmelidir.

  • Soy Bağı Esasına Göre Kazanılan Vatandaşlık: 

Soy bağı ile kazanılan vatandaşlık, çocuğun doğumu anında soy bağı ile bağlı bulunduğu Türk vatandaşı ana veya babanın vatandaşlığını kazanmasını ifade eder.

Soy bağı ile Türk vatandaşlığının kazanılmasında; ana veya babadan yalnız birinin, doğum anında Türk vatandaşı olması yeterli olup diğerinin yabancı bir devlet vatandaşı olması Türk vatandaşlığının kazanılmasına engel teşkil etmez. Ayrıca ana veya babanın çifte vatandaş olması da bu durumu etkilemeyecektir.

  • On Sekiz Yaşını Tamamladıktan Sonra Doğuma İlişkin Yurtdışından Yapılan Bildirimler:

Yurt dışında yaşayan ve on sekiz yaşını tamamladığı halde doğumuna ilişkin bildirimde bulunulmayan kişilerin aile kütüğüne tescili, Türk vatandaşı ana veya babadan dolayı Türk vatandaşlığını kazandıklarının Bakanlıkça yapılacak inceleme sonucunda tespiti halinde mümkündür. 

Türk Vatandaşı olması rağmen daha sonra yurt dışına göçen ailelerin çocukları Türk vatandaşı olmak için başvurabileceği yol doğum yoluyla Türk Vatandaşlığıdır. Türkiye Cumhuriyeti devleti kurulmadan önce göçenler ise yasal kayıtlara ulaşmak zorlaşacağından detaylı inceleme ve uzmanlardan yardım alınması gerekmektedir.

Alpser hukuk Vatandaşlık Danışmanlığı olarak 100’den fazla yabancıya üstün başarıya ile hizmet vermiş bir şirket olarak sizlere uzman avukat kadromuz ile hizmet vermekten mutluluk duyarız. Sizlerde Türk Vatandaşlığı almak istiyorsanız İletişim butonuna tıklayarak bizlere ulaşabilirsiniz.

Ziyaretçi Yorumları

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

Bir Yorum Yazın

Hemen Ara