Ataköy 7-8-9-10 Mah. D-100 Güney Yanyolu Nef 22 E Blok 9. Kat D:145 Bakırköy / İSTANBUL Tel : +905356887527
trende

İlamsız İcra Takibi Nedir

20.09.2022
462
İlamsız İcra Takibi Nedir

İlamsız İcra Takibi Nasıl Açılır ?

İcra takibi, alacaklının bir alacağını alabilmesi için devlete başvurduğu, bu alacağın tahsil edilebilmesi için devletin cebri icra yetkisini kullanarak tahsil ettiği hukuki bir yoldur. Bu cebri icra işlemi icra müdürlüklerince gerçekleştirilir. Türk hukuk sistematiğinde icra hukukunun temel kaynağı olarak 2004 sayılı İcra ve İflas Kanunu karşımıza çıkmaktadır.

İcra takip işleminin ilamlı ve ilamsız olmak üzere iki çeşidi vardır. Bir mahkeme makamı kararına dayanılarak başlatılan takibe, ilamlı icra denir. İlamsız icra da herhangi bir mahkeme kararı veya bir kambiyo senedine dayanmaya gerek yoktur. Herhangi bir para alacağı için başvurulacak yoldur.

İlamlı icra ile ilamsız icra arasındaki en büyük fark mahkeme kararının var olması nedeni ile ilamlı icrada itiraz kurumunun olmamasıdır. Borçlu ilamlı icra takibinde borcunun olmadığı itirazında bulunamaz. İlamlı icrada itirazın yargılama aşamasında yapılması gerekir. İlamdan sonra icra aşamasında itiraz yapılamaz.

İlamsız icrada alacağın konusu para veya teminat alacağı olması gerekmektedir. İlamsız icra, alacaklının elinde alacaklı olduğunu kanıtlayacak güçlü deliller bulunmaması halinde başvurulacak ilk yoldur. İlamsız icrada alacaklı tarafından suistimale açık olduğu için kanun hükmü borçluya itiraz edip takibi durdurma hakkı vermiştir.

İlamsız İcra Takibinde Yetkili İcra Müdürlüğü

İlamsız icra takibi borçlunun yerleşim yerinde ki icra dairesi tarafından yapılır. Sözleşmeden kaynaklı para veya teminat alacağı söz konusu ise sözleşmenin ifa yerindeki icra dairesi de yetkilidir.

Alacaklının elinde kambiyo niteliğinde bir belge bulunmaz ise, alacaklı genel haciz yoluna başvurur. Genel haciz yolunda alacaklı yetkili icra dairesine başvurarak icra takibi başlatır. Alacaklının bu başvurusuyla icra takibi başlar, icra dairesine alacaklının takip talebi üzerine borçluya ödeme emri gönderir. Borçlu ödeme emrine itiraz etmez ise takip kesinleşir.

icra-hukuk

İlamsız İcra Takibinde İtiraz Nasıl Yapılır ve İtiraz Süresi Ne Kadardır?

İlamsız icrada itiraz müessesesi vardır. Zira ilamsız icrada belgeye dahi dayanmadan icra başvurusu yapılabilir. Süresi içinde borç ödenmeyip itiraz kurumuna başvurulur. İtiraz, ödeme emrine ilişkin icra belgesinin tebliğinden itibaren 7 gün içinde yapılmalıdır. Hem borç ödenmez hem de itiraz edilmez ise mal beyanında bulunması zorunluluğu vardır. İlamsız icrada 7 gün içinde itiraz edilmez ve ödeme yapılmaz ise mahkemeye gidilmeden doğrudan hacze gidilebilir, zira takip kesinleşmiş sayılır. Eğer borçlu, borçlu olmasına rağmen itiraz eder ise icra inkar tazminatı söz konusu olur. Borçlunun itirazı üzerine alacaklının 6 aylık süre içerisinde itirazın kaldırılması davası açmalıdır. Söz konusu davada ispat yükü alacaklıdadır.

İlamsız icra kendi içerisinde genel haciz yolu, kambiyo senetlerine özgü haciz yolu ve kiralanan taşınmazın ilamsız tahliyesi olarak üçe ayrılır. Kiralanan taşınmazların ilamsız tahliyesinin uygulama alanı sınırlıdır.

Ziyaretçi Yorumları - 6 Yorum
 1. Samet dinç dedi ki:

  Avukat bey banka bana icra yapmış 3 gün önce tebligatı aldım ben buna nasıl itiraz yapmalıyım teşekkürler

  1. alpserhukuk dedi ki:

   takip türüne göre değişmektedir. İlamsız takip ise icraya 7 gün içinde, kambiyo senedi ise 5 gün içinde icra hukuk mahkemesine itiraz edilmelidir.

 2. Semih CAN dedi ki:

  Merhaba kolay gelsin. Çok Değerli Avukat size bir soru sormak istiyorum. Ben babamın adına Kredi çektim. Şuan haberi yok . Babamın cep telefonundan kredi taleplerinde bulundum. Teyit için babamı yani beni arayıp konuştular. Ses kayıtları benimdir babamın değil. Bende çalışıyorum şuan asgari ücretle. Kredi çekme durumum yok. Babamın adına birden çok Kredi çektim. Babam bu durumda beni mahkemeye verirse bu kredi borçları benim üzerime geçer mi? Mahkemeye vermesi durumunda ne gibi durumla karşılaşırız. Ben üzerime almak istiyorum. Bu konuda bir açıklama yapabilir misiniz rica etsem?

  1. alpserhukuk dedi ki:

   5237 sayılı TCK’nın 167. maddesi malvarlığına karşı suçlarda şahsi cezasızlık nedenlerini düzenlemektedir. Şahsi cezasızlık sebepleri bulunan malvarlığına karşı işlenen suçlar şunlardır:

   Hırsızlık suçu,
   Mala zarar verme suçu,
   Hakkı olmayan yere tecavüz suçu,
   Güveni kötüye kullanma suçu,
   Bedelsiz senedi kullanma suçu,
   Dolandırıcılık suçu,
   İbadethane ve mezarlıklara zarar verme suçu,
   Hileli ve taksirli iflas,
   Suç eşyasının satın alınması veya kabul edilmesi,
   Bilgi vermeme suçu,
   Şirket veya kooperatifler hakkında yanlış bilgi,
   Karşılıksız yararlanma suçu.
   TCK m.167’ye göre yukarıdaki malvarlığına karşı işlenen suçların;

   a) Haklarında ayrılık kararı verilmemiş eşlerden birinin,
   b) Üstsoy veya altsoyunun veya bu derecede kayın hısımlarından birinin veya evlat edinen veya evlatlığın,
   c) Aynı konutta beraber yaşayan kardeşlerden birinin,
   Zararına olarak işlenmesi halinde, ilgili akraba hakkında cezaya hükmolunmaz

 3. NADİDE ÇİÇEK dedi ki:

  Merhaba arkadasim icin banka karti cikarttim vadesiz hesap olarak kullansin diye ancak rızam olmadan mobil subeden kredi cekildi su anda savcilikta suc duyurum var ve incelemede bu tarz olaylar ne kadar surede sonuc verir ve avukat tutmalimiyim henuz dava acilmadi

  1. alpserhukuk dedi ki:

   ortalama 3 yıl sürmektedir. Avukat yardımı almanız takip açısından kolaylık sağlayacaktır.

Bir Yorum Yazın

Hemen Ara