Ataköy 7-8-9-10 Mah. D-100 Güney Yanyolu Nef 22 E Blok 9. Kat D:145 Bakırköy / İSTANBUL
trende

HAPİS CEZASININ ERTELENMESİ

31.08.2022
105
HAPİS CEZASININ ERTELENMESİ

Hapis Cezasının Ertelenmesi

Hapis cezasının ertelenmesi, belirli koşullarda mahkeme heyeti tarafından verilebilen kararlardan birisidir. Bunun için olması gereken ilk şart söz konusu cezanın 2 yıldan az olmasıdır. Ek olarak 18 yaşını doldurmamış kişiler ve 65 yaşını geçmiş kişiler için 3 yıldan az cezaya sahip olması yeterlidir. Bu süreden fazla olan hapis cezalarında ertelenme hükmü verilememektedir. Ayrıca infazın muhatabı olan kişinin geçmiş zamanlarda 3 aydan uzun süreli ceza almamış olması şartı da bulunmaktadır. Bu durumların dışında cezanın ertelenmesi hususunda mahkeme heyeti tarafından da görüş oluşması gerekmektedir. Yargılama sürecinde kişinin suçu tekrarlamamasına dair pişmanlık yaşandığına dair bir kanaat oluşması halinde hapis cezası ertelenebilmektedir.

Hapis cezasının ertelenmesi konusunda suçun türüne göre ek karar da verilebilmektedir. Mağduriyet yaşayan kişilerin ya da kamu kuruluşlarının zararlarının tazmin edilmesi mahkeme tarafından istenebilmektedir. Böyle bir durumda ise ceza verilen kişi zararı karşılayana kadar hapis cezasının infaz edilmesiyle karşılaşmaktadır. Dolayısıyla her ne kadar erteleme kararı çıksa dahi bir koşula bağlı olduğu için hapis cezasının çekilmesi durumu söz konusudur. Bunun dışında verilen hapis cezası erteleme kararına itiraz için istinaf mahkemelerine başvuru yapılabilmektedir. Sonrasında temyize gidilmesi halinde karar Yargıtay tarafından hukuka uygun olarak tekrar değerlendirilebilmektedir.

Hapis cezasının ertelenmesi kararı verilirken kişinin denetime tabi tutulması için de süre belirlenmektedir. Bu süre 1 ila 3 yıl arasında değişiklik göstermektedir. Bu süreçteki asıl amaç suç işleyenin tekrar benzer bir şekilde suça karışmamasıdır. Eğer ki denetim süresi içerisinde farklı bir suçtan dahi ceza alınması durumunda ertelenmiş olan ceza ile birlikte infaz gerçekleşmektedir. Bu da suçlu kişiler için caydırıcı bir unsur olmaktadır. Bunlara ek olarak hapis cezasının ertelenmesi kararı verilse dahi ceza adli sicile işlemektedir.

Hapis Cezasının Ertelenme Şartları

TCK 51 ile düzenlenen hapis cezasının ertelenmesi için gerekli zaruri şartlar şunlardır:

  • Sadece hapis cezası için erteleme mümkündür. Adli para cezası ya da güvenlik tedbirleri için erteleme söz konusu değildir.
  • Cezasının ertelenmesine ilişkin olarak hükümlünün talebi aranmaz.
  • Ertelenebilecek ceza, 2 yıl ve daha az süreli hapis cezalarıdır. 2 yıl dahildir. Eğer hükümlü, suç işlendiğinde 18 yaşını doldurmamış veya 65 yaşını doldurmuş bir kişi ise, ertelenebilecek hapis cezasının üst sınırı 3 yıldır.
  • Hükümlü, daha önce kasıtlı bir suçtan 3 ayı geçen bir hapis cezası almamış olmalıdır.
  • Yargılama sürecinde gösterdiği pişmanlık nedeniyle tekrar suç işlemeyeceği yönünde mahkemede kanaat oluşmalıdır.
Ziyaretçi Yorumları

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

Bir Yorum Yazın

Bizi Hemen Arayın
Size Hemen Destek Olabilirim
Hemen Ara