Ataköy 7-8-9-10 Mah. D-100 Güney Yanyolu Nef 22 E Blok 9. Kat D:145 Bakırköy / İSTANBUL Tel : +905356887527
trende

Sosyal Medyada Dolandırıcılık

Sosyal Medyada Dolandırıcılık

Sosyal medya organlarında özellikle sahte hesaplar açılarak sahte çekilişler düzenlenmesi ve bu vesileyle pek çok kişinin dolandırılarak mağdur edilmesi ile karşı karşıya kalmaktayız.

Özellikle instagram adreslerinden karşımıza çıkan son dönem dolandırıcılıklarla birlikte mağdur sayısının artmasıyla birlikte gündeme daha çok gelmeye başlamıştır.

Instagram Dolandırıcılık Yöntemleri:

Instagram üzerinden dolandırıcılık yöntemleri giderek artmakta ve şekillenmekle birlikte mağdur kişilerin sayılarında da artış meydana gelmektedir. Instagram üzerinden dolandırıcılık tek bir şekilde de değil aşağıda örneklerle çeşitlendirebileceğimiz şekillerde de meydana gelmektedir.

Instagram üzerinden meydana gelebilebilen birkaç yöntem:

Duyguları suistimal ederek hareket eden dolandırıcılar, genellikle sahte bir şekilde kadın veya erkek profili açarak flört ederek güveninizi kazandıktan sonra sizden para isterler.

Piyango dolandırıcıları, ödül kazandığınızı ve ödülü almak için bir ücret ödemeniz gerektiğini belirtirler. Çekiliş tuzaklarında, kişisel bilgilerinizi vermeniz, ödeme yapmanız veya ödül karşılığında bir sitede oturum açmanız istenir.

İş teklifi dolandırıcılığı yapanlar, doğrudan ödeme için banka bilgilerinizi paylaşırsanız para kazanmanıza yardımcı olmayı teklif eder. Para kazandıracağını iddia ederek başlangıçta banka hesap bilgilerinin girilerek hesap açılmasını talep eden, iş teklifi yaparak gelecekte X miktar para kazanılacağını vaad eden veya parayı katlayacağını söyleyen borsacı profili altında dolandırıcılara da sıklıkla rastlamaktayız.

Ücretli Abonelik gerektiren müzik veya film akışı gibi hizmetlere erişim için indirimli bir ücret ödemeniz için kandırma yoluna gidilebilmektedir.

Son olarak karşımıza çıkan örnek ise bedava ürün kazandığını veya gümrük parasını ödediği takdirde binlerce liraya satılan ürünü kazandığını düşünen sosyal medya kullanıcısı ise istenen cüzi miktarı hemen havale gönderiyor ancak sonucunda elde ettiği bir ürün olamıyor.

Instagram’da Dolandırılmayı Önlemenin En İyi Yolları

Bir fake hesap ya da fake olduğunu düşündüğünüz bir hesap sizden bir şey  istiyorsa dikkatli olun. Buna, bir hesapta oturum açmak veya bir şey için ödeme yapmak da dâhildir.

İki faktörlü kimlik doğrulamayı etkinleştirmek, parolanız kullanıldıktan sonra hesap oturum açma işlemlerinde size ikinci bir denetim noktası sağlar.

Çekilişler, iş teklifleri ve diğer tuzaklar para konusunda heyecanlanmanızı sağlayarak karar verme sürecinizi engeller. Bunların nadiren gerçek olduğunu varsayabilirsiniz. Merak ederseniz resmi iletişim kanalları aracılığıyla doğrudan markayla irtibata geçebilirsiniz. İnternette gerçek web sitelerini araştırın ve teklif hakkındaki ayrıntıları öğrenmek için onlarla irtibata geçin.

Mesajları yanıtlamadan önce daima resmi bir hesap olup olmadığını araştırın. Gerçek marka ve kişileri tespit etmek için hesaplarının doğrulanan bir hesap (kullanıcı adının yanındaki mavi tik işareti) olup olmadığına bakabilirsiniz. Büyük markalar, resmi web sitelerinde resmi sosyal medya hesaplarının bağlantılarını paylaşır.

Tanıdığınız bir kişi size tuhaf bir mesaj atarsa bu kişi ile doğrudan iletişime geçin. Bu kişiye telefon aracılığıyla ulaşın veya kendisiyle yüz yüze konuşun. Bir dolandırıcı, bu kişiyi taklit ediyor ve bu kişinin tanıdığı diğer kişileri de hedefliyor olabilir. Bu durumda hesabı şikayet etmesi ve tanıdıklarını uyarması gerekebilir.

Tüm cihazlarınızda anti-virüs programı kullanmaya özen gösterin.

Instagram , Twitter, Facebook  gibi sosyal medya araçları üzerinden mağdurun hileli davranışlarla aldatılması suretiyle para elde edilmesi sonucunda Türk Ceza Kanunumuz 158.maddesine göre üç yıldan on yıla kadar hapis ve beş bin güne kadar adlî para cezasına hükmolunacağı belirtilmiştir.

Ziyaretçi Yorumları - 3 Yorum
  1. Mehmet İşçi dedi ki:

    Sosyal medyada dolandırıldım ne yapabilirim?

    1. alpserhukuk dedi ki:

      nitelikli dolandırıcılık sebebiyle öncelikle ikametinizin bağlı bulunduğunuz karakola müracaat etmenizi ve siber suçlar bürosu aracılığı ile şahsın kimliğinin tespit edilmesi tavsiyemizdir. Akabinde şahsa icra takibi yapılmalıdır.

Bir Yorum Yazın

Hemen Ara