Ataköy 7-8-9-10 Mah. D-100 Güney Yanyolu Nef 22 E Blok 9. Kat D:145 Bakırköy / İSTANBUL Tel : +905356887527
trende

Israrlı Takip Suçu

07.09.2022
369
Israrlı Takip Suçu

Israrlı Takip Suçu

Israrlı Takip Suçu

27.05.2022 Tarihinde, “7406 Sayılı Türk Ceza Kanunu ve Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun” Resmi Gazetede yayınlanmış olup ısrarlı takip suçu eklenmiştir. Türk Ceza Kanunu’nun 123. Maddesinde kişinin huzur ve sükununu bozma suçuna ek olarak 123/A maddesi düzenlenmiştir. Israrlı Takip Suçunun basit hali 5237 Türk Ceza Kanunu’nun 123/A maddesinin birinci fıkrasında yine bu suçun nitelikli hali ise 123/A maddesinin ikinci fıkrasında düzenlenmiştir.

MADDE 123/A

“(1) Israrlı bir şekilde; fiziken takip etmek ya da haberleşme ve iletişim araçlarını, bilişim sistemlerini veya üçüncü kişileri kullanarak temas kurmaya çalışmak suretiyle bir kimse üzerinde ciddi bir huzursuzluk oluşmasına ya da kendisinin veya yakınlarından birinin güvenliğinden endişe duymasına neden olan faile altı aydan iki yıla kadar hapis cezası verilir.

(2) Suçun;

a) Çocuğa ya da ayrılık kararı verilen veya boşandığı eşe karşı işlenmesi,

b) Mağdurun okulunu, işyerini, konutunu değiştirmesine ya da okulunu veya işini bırakmasına neden olması,

c) Hakkında uzaklaştırma ya da konuta, okula veya iş yerine yaklaşmama tedbirine karar verilen fail tarafından işlenmesi halinde faile bir yıldan üç yıla kadar hapis cezası verilir.

(3) Bu maddede düzenlenen suçun soruşturulması ve kovuşturulması şikâyete bağlıdır.”

SUÇUN UNSURLARI

MADDİ UNSURLAR

-FİİL

Israrlı takip suçu, bağlı seçimlik hareketli bir suçtur. Suçun oluşumu için mağduru fiziken takip etmek ya da haberleşme ve iletişim araçlarını, bilişim sistemlerini veya üçüncü kişileri kullanarak temas kurmaya çalışmak suretiyle bir kimse üzerinde ciddi bir huzursuzluk oluşmasına ya da kendisinin veya yakınlarından birinin güvenliğinden endişe duymasına ısrarla telefon edilmesi veya gürültü yapılması veya hukuka aykırı bir davranışta bulunması gerekmektedir.

Israrlı takip suçunun düzenlendiği TCK 123/A maddesinde suçun hangi seçimlik hareketlerle işlenebileceği belirtilmiştir

A) Fiziken Takip Etmek: Lafzi olarak da açıkça fiziken ısrarlı şekilde bir kişiyi takip eden şahıs bu suçun faili konumuna gelmektedir. Örneğin, failin mağduru farklı yerlerde takip ederek sürekli karşısına çıktığında mağdurun bu durumdan rahatsızlık duyduğunu dile getirmesine rağmen fail bu hareketlerine ısrarla devam ediyorsa artık söz konusu kişi bu suçun faili olacak ve suça vücut vermiş olacaktır. Yine failin sürekli mağdurun etrafında olma görünür olma çabası ile bu suçun oluştuğu kabul edilecektir. Yine dikkat edilmelidir ki mağdur tarafından rahatsızlığın dile getirilmesi son derece önemlidir.

B) Temas Kurmaya Çalışmak: Temas kurmaya çalışmak failin mağdura fiziki olmayan yollarla ulaşmaya çalışıyor olmasıdır. Madde metninde de belirtildiği üzere temas kurma fiili; haberleşme ve iletişim araçlarını kullanılmasıbilişim sistemlerinin kullanılması veya üçüncü kişilerin kullanılması şeklinde cereyan edebilecektir.

Huzursuzluk oluşturmak, temas kurmaya çalışmak, kendisinin ya da yakınlarından birinin güvenliğinden endişe duymasına neden olma işlemini Instagram, Twitter, Facebook, Telegram, Whatsapp gibi uygulamalardan sık sık mesaj atma, arama, mesaj atması halinde ilgili suç işlenmiş olacaktır. Önemli olan mağduru rahatsız edecek derecede ısrarlı olması, mağdurun rahatsız olmasıdır.

-FAİL

Israrlı takip suçunun faili herkes olabilmektedir. Herkes bu suçu işleyebilir.

-MAĞDUR

Suçtan mağdur olacak kişi de herkes olabilir.

Korunan Hukuki Değer

Israrlı takip suçu ile korunan hukuki değer; kişinin mağdurun iç ve dış huzuru, psikolojik dinginliği, huzuru ve rahatlığıdır. Kanun koyucu kişilerin iç huzurunu korumayı amaçlamıştır

MANEVİ UNSUR

Suç, kasten işlenebilen bir suçtur. İsteyerek ve bilerek ısrarlı takip suçu işlenebilecektir. Belirli bir kimseye yapılacak olan hareket, mağdurun huzur ve sükununu bozma amacıyla yapılmalıdır. Bu suçun taksirle işlenmesi mümkün olmayacaktır.

Israrlı Takip Suçunda Şikayetten Vazgeçme

Israrlı takip suçunun takibi şikayete bağlıdır. Mağdur, fail ve fiilinin öğrenmesinden itibaren altı aylık şikayet etme süresi bulunmaktadır. Fail ve fiilin öğrenmesinden itibaren altı aylık süre içerisinde şikayet edilmez ise şikayet etme hakkı kalkacaktır. Soruşturma ve kovuşturması şikayet süresinde yapılmadığı zaman yapılmayacaktır.

Süresinde şikayet yoluna başlatılmaktadır. Soruşturma ve kovuşturma aşaması şikayete tabi suçtur. Mağdur şikayetinden vazgeçtiğini belirtir ise dava şikayetin geri çekilmesinden dolayı düşecektir.

Israrlı Takip Suçunda Uzlaşma

Israrlı takip suçunda, 27.05.2022 tarihinde getirilen düzenlemeyle Ceza Muhakemesi Kanunu’nun 253. maddesinde soruşturulması veya kovuşturulması şikayete bağlı olsa bile ısrarlı takip suçu da uzlaşmaya tabi olan suç olmadığı belirtilmiştir.

Israrlı Takip Suçunda Sosyal Medya

Fail tarafından Instagram, Twitter ve Facebook, Snapchat, Whatsapp gibi birçok sosyal medya üzerinden mağduru ısrarla rahatsız edecek şekilde arayabilir, mesaj gönderebilir. Bu durumlarda fail, ısrarlı takip suçunu işlemiş olacaktır. Bunun yanında failin kendi sosyal medya üzerinden rahatsız etmesi gerekmektedir.

Israrlı Takip Suçu Görevli Mahkeme

Israrlı takip suçundan görevli olan mahkeme asliye ceza mahkemesidir.

Israrlı Takip Suçu Yetkili Mahkeme

Suçun işlendiği yer yetkili mahkeme olup suçun işlendiği yer asliye ceza mahkemesinde görülecektir.

Israrla Takip Suçunun Cezası

Israrlı takip suçundan yargılanan kimse adına altı aydan iki yıla kadar cezalandırılacaktır. Suç adına öngörülen yaptırımların sınırı nedeniyle adli para cezası verilebilecektir. Fail hakkında verilen hapis cezası mahkeme tarafından adli para cezasına çevrilebilecektir. Adli para cezasının ödenmemesi halinde hapis cezasına çevrilecektir.

Bunun yanında ısrarlı takip suçu nedeniyle fail hakkında hükmün açıklanmasının geri bırakılması kararı verilmesi mümkündür.

Israrlı takip suçundan cezanın ertelenmesi yönünde karar verilebilecektir.

Suç adına öngörülen üst sınır nedeniyle yeterli şüphenin varlığının olmasına rağmen kamu davasının açılmasının beş yıl süre ile ertelenmesine kararı verilebilecektir.

Israrlı takip suçuna ilişkin ceza davasının sonuçlanmasının sonucunda ya da yargılama aşaması devam ederken tazminat davası açılabilir. Kişi failin işlemiş olduğu suç nedeniyle mağdurun uğramış olduğu maddi ve manevi zararların tazminini talep etmek amacıyla tazminat davası açılabilecektir.

Ziyaretçi Yorumları - 3 Yorum
 1. Suna BATAK dedi ki:

  Yaklaşık 1 aydır takip ediliyorum, evimin önünde bekleyen bir şahıs oluyor. Ama nasıl kanıtlayacağımı bilmediğimden fotograf çekmeye çalışıyorum. Bu fotograf kayıtlarını mahkemeye sunabilme imkanım var mıdır?

  1. alpserhukuk dedi ki:

   başka yolla ispat edilmesi mümkün değilse tabi ki fotograf video ses kaydı kullanılabilir. Ancak anlattıgınız olay suç teşkil etmemektedir. Hazırlık hareketleri suça teşebbüs değildir.

 2. cafer dedi ki:

  Merhaba, 08.07.2022 00.30 saatlerinde kız arkadaşıma evine kadar eşlik ederken bir araç tarafından takip edildik. Aradan birkaç dakika geçtikten sonra araba yanımızda durarak “Bu mahallenin bir namusu var” şeklinde beyanlarda bulunup bizi tehdit ettiler. Olay boyunca karşılık vermeyerek sinirlenen kız arkadaşımı uzaklaştırmaya çalıştım. Ardından aracından inen şahıs bana ve kız arkadaşıma fiziksel şiddette bulundu. Bu durum çevrede bizi sadece izleyen insanların arasında dakikalarca devam etti. Defalarca tehdit edildik ve şiddette maruz kaldık. Olay boyunca kendimizi korumak dışında bir şey yapmadık ve karşılık vermedik. Olayın şoku ile arabanın plakasını maalesef alamadım. Olay sonrası bizi dükkanlarında sakinleştiren esnaf, şahsın çalıştığı dükkanın adını verdi. (İnsanların şahıstan korktuğunu ve bu yüzden bize daha fazla bilgi vermediklerini düşünüyorum.) Ardından aynı gece karakola gidip şikayetçi olduk. Polis olay hakkında bizden bilgiler aldı. Şahsın kimliğini bilmediğimiz için ertesi gün bizimle iletişime geçeceklerini ve çalıştığı yere polis eşliğinde giderek şahsı tespit etmemiz gerektiğini söyleyip, hastaneden darp raporu almamız için bize kağıt vererek yolladılar. Aynı gece hastaneden darp raporu aldık. (Sağ gözümün üstünde 3 santimlik bir şişlik, Alnımda ve vücudumda çizikler var. Kız arkadaşımız da aynı şekilde vücudunda kızarıklıklar ve izler var.) Gün içinde ne bana ne de kız arkadaşıma ulaşan olmadı. Yarın birlikte tekrar karakola gidip şikayetçi olacağız.

  Sormak istediğim ise bu süreçte tam olarak ne yapmalıyız? Gittiğimiz karakolda memurlar bize hiçbir şekilde yardımcı olmayıp, bizi pek dikkate almadılar. Kız arkadaşım, şahsın çalıştığı yere çok yakın bir lokasyonda oturduğu için güvenliğinden endişeliyim ve korkuyorum. Bu konuda herhangi bir yardım alabilir miyiz? Direkt savcılığa giderek suç duyurusunda bulunabilir miyiz? Olay uzlaşmaya gittiğinde, uzlaşmazsaksak ne gibi cezalar alabilir?

  Yardımcı olursanız çok sevinirim, ne yapacağımız konusunda bir fikrimiz yok. Teşekkürler. İyi günler.

Bir Yorum Yazın

Hemen Ara