Ataköy 7-8-9-10 Mah. D-100 Güney Yanyolu Nef 22 E Blok 9. Kat D:145 Bakırköy / İSTANBUL Tel : +905356887527
trende

Tevsii Tahkikat (Kovuşturmanın Genişletilmesi)

09.02.2024
249
Tevsii Tahkikat (Kovuşturmanın Genişletilmesi)

Esas hakkında yapılacak savunma öncesinde, mahkemece birçok delil toplanmışsa da, araştırılacak başkaca hususların olduğu ortaya çıkmış olabilir. Tevsii tahkikat ,  esas hakkında savunma yapılmasından önce mahkemenin araştırması gereken hususların, toplanmayan delillerin bildirilmesi ve yargılamanın genişletilmesinin istenmesidir.

Yargılamada silahların eşitliği ilkesi, her iki tarafın da aynı imkanlara sahip olması gerektiğini ifade eder. Bu ilke, adaletin sağlanması açısından büyük öneme sahiptir. Tevsii Tahkikat Talebi de bu ilkenin bir parçasıdır ve aşağıdaki durumlarda gündeme gelir:

  • İddianamede belirtilmeyen ancak davanın sonucunu etkileyebilecek yeni delillerin ortaya çıkması,
  • Taraf vekillerinin, iddianamede belirtilen delillerin yetersiz olduğunu düşünmesi,
  • Taraf vekillerinin, yargılamanın adil ve eşit koşullarda gerçekleşmesini sağlamak amacıyla daha fazla delil toplanmasını talep etmesi.

Tahkikat sürecinin genişletilmesi veya daha yaygın adıyla tevsii tahkikat, yargılama sürecinin önemli bir parçasıdır.

Tevsii tahkikat, ceza yargılamasının duruşma aşaması yani delillerin değerlendirilip tartışılması aşamasında gündeme gelen bir hukuki bir kurumdur. Buradaki temel amacı, yargılamanın taraflarının, araştırma ve tartışma sürecine dahil olabilmelerini ve kendi delillerini sunabilmelerini sağlamaktır. Bu, adil yargılanma hakkının bir parçasıdır ve yargılama sürecinde silahların eşitliği ilkesinin uygulanmasına yardımcı olur.

Tevsii Tahkikat Talebini Kim Yapar?

Tevsii tahkikat talebi. yargılamanın tüm süjeleri tarafından yapılabilir. Yani Cumhuriyet Savcısı, Sanık müdafi veya sanık, katılan, müşteki veya mağdur ile bunların vekilleri tarafından karar verilmeden önce tevsii tahkikat talebinde bulunabilirler.

Tevsii Tahkikat Talebi ve Ceza Davalarında İspat Yükü

Tevsii Tahkikat Talebi, Yargıtay uygulamaları ile ortaya çıkmış bir müessesedir. Ceza Muhakemesi Kanununda yer almayan bu kavram, esasen Adil Yargılanma hakkı ve Yargılamada silahların eşitliği ilkesi uyarınca taraf vekilleri tarafından iddianamede yer almayan delillerin mahkemece toplanması ve değerlendirilmesini talep etmek anlamına gelir.

Tevsii Tahkikat Talebi Nasıl Yapılır?

Tevsii tahkikat talebi, duruşmada taraflar yada taraf vekilleri tarafından sözlü yapılabileceği gibi dilekçe ile de yapılması mümkündür.

Mahkemece tevsii tahkikat talebinin değerlendirilmesi söz konusu olduğundan bu talebin gerekçesini ve dosyaya kazandıracağı yenilik ve davanın esasına etkisinin de belirtilmesi yerinde olacaktır

Ziyaretçi Yorumları

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

Bir Yorum Yazın

Hemen Ara