Ataköy 7-8-9-10 Mah. D-100 Güney Yanyolu Nef 22 E Blok 9. Kat D:145 Bakırköy / İSTANBUL Tel : +905356887527
trende

Cezaevi Disiplin Cezaları

25.09.2023
184
Cezaevi Disiplin Cezaları

Cezaevi disiplin cezaları, mahkumların tutuk evlerindeki hal ve hareketlerinin, idarenin öngördüğü sınırlar içerisinde kontrol altına alınabilmesi güdüsüyle idare tarafından uygulanan yaptırımlardır.

Cezaevi Disiplin Cezaları Nelerdir?

Uygulanacak disiplin cezalarına ilişkin kanunda genel bir tanıma gidilmemiş olup hangi fiili işleyen mahkuma hangi cezaevi disiplin cezası uygulanacağı ayrı ayrı düzenlemiştir. Cezaların türleri ise aşağıdaki gibidir;

Bazı Etkinliklere Katılmaktan Alıkoyma: Başta açlık grevi yapmak olmak üzere, yasak yerlere girmek ve eğitimleri umursamamak hallerinde uygulanan bu ceza türü, hükümlünün bir aydan üç aya kadar kurumun kültürel ve sanatsal etkinliklerinden alıkoyulmasıdır.

Bazı Etkinliklere Katılmaktan Alıkoyma: Başta açlık grevi yapmak olmak üzere, yasak yerlere girmek ve eğitimleri umursamamak hallerinde uygulanan bu ceza türü, hükümlünün bir aydan üç aya kadar kurumun kültürel ve sanatsal etkinliklerinden alıkoyulmasıdır.

Ücret Karşılığı Çalışılan İşten Yoksun Bırakma: Hükümlünün cezaevinde uğraştığı işle alakalı kurallara uymaması halinde uygulanan bu ceza, yine hükümlünün bir aydan üç aya kadar söz konusu işten uzak bırakılması halidir.

Haberleşme veya İletişim Araçlarından Yoksun Bırakılma veya Kısıtlama: cezaevi yemeğini yememek, verilen işte çalışmamak, ilaç stoğu yapmak, slogan atmak hallerinde uygulanan bu cezada hükümlünün, telefon etmesi, televizyon izlemesi gibi yollar ile dış dünya ile iletişim kurması bir aydan üç aya kadar kısıtlanır.

Ziyaretçi Kabulünden Yoksun Bırakma: cezaevi aramalarına karşı çıkmak, sayım yapılması müsaade etmemek, kumar oynamak hallerinde uygulanan ziyaretçi yasağı cezası hükümlünün, bir aydan üç aya kadar ziyaretçi görüşünün engellenmesi halidir.

Hücreye Koyma Cezası: cezaevinde firara teşebbüs etmek, tünel kazmaya teşebbüs etmek, isyan, izin süresini geçirmek, yangın çıkarmak gibi ağır suç hallerinde uygulanan hükümlünün, bir günden yirmi güne kadar geceli gündüzlü tek başına bir odada bırakılmasıdır.

Cezaevi Disiplin Cezasını Kim Verir?

Cezaevi kendi içinde sürdürdüğü soruşturma sonucu hükümlüye disiplin cezası verme hakkına sahiptir.

Cezaevi Disiplin Cezalarına Karşı Şikayet ve İtiraz

Hükümlü veya tutuklular hakkında uygulanacak disiplin cezalarına ve tedbirlerine karşı şikâyet ve itiraz yoluna gitmeleri mümkündür.

Disiplin cezasına karşı hükümlü veya tutuklu kararın kendilerine tebliğinden veya öğrenme tarihinden itibaren onbeş gün içinde infaz hâkimliğine şikâyet yoluna başvurulabilir. Disiplin cezasına karşı yapılan şikâyet üzerine infaz hâkimi, hükümlü veya tutuklunun savunmasını aldıktan ve talep edilen diğer delilleri toplayıp değerlendirdikten sonra kararını verir.

Disiplin cezasına ilişkin olarak infaz hâkimliğine yapılan şikâyet neticesinde şikâyetin reddine karar vermesi halinde hükümlü veya tutuklu; şikâyetin kabulü ile disiplin cezasının iptaline karar verilmesi halinde ilgili Cumhuriyet savcısının verilen karara 7 gün içinde itiraz hakkı vardır.

Ziyaretçi Yorumları

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

Bir Yorum Yazın

Hemen Ara