Ataköy 7-8-9-10 Mah. D-100 Güney Yanyolu Nef 22 E Blok 9. Kat D:145 Bakırköy / İSTANBUL Tel : +905356887527
trende

Ses Kaydı Almak Suç Oluşturur Mu?

30.04.2022
646
Ses Kaydı Almak Suç Oluşturur Mu?

Ses Kaydı Almak Suç Oluşturur Mu?

Teknolojinin hızla gelişmesi ile birlikte ses ve görüntü kaydı almak (kamera kaydı almak) çok kolay hale gelmiştir. Ses kaydı almak suç mu diye yapılan aramalarla kişiler bu sorunun cevabını aramaktadır.

Özellikle hukuki konularda ve kişisel verilerin gizliliği konusunda kişilerin izni olmaksızın alınan görüntü ve ses kayıtlarının kullanılabilirliği tartışma yaratmaktadır. Ses kaydı veya görüntü kaydının alınmasının suç olabilmesi için aranan kriter bu kayıtların nasıl elde edildiğidir.

Bir kimsenin rızası olmaksızın ses ve görüntü kaydı alınması hukuka aykırılık teşkil ettiğinden bu verilerin delil olarak kullanılması mümkün olmayacağı gibi kayıt alan kişi de Türk Ceza Kanunu bakımından suç teşkil eden bir eylem gerçekleştirmiş olacaktır. Kişinin rızası olmasa dahi bu kayıtların delil olarak kullanılabilmesi yani hukuka uygun kabul edilebilmesi için birtakım koşullar bulunmaktadır.

Ses Kaydı Yapmak Suç Mu?

Burada suç teşkil eden hareket kişiler arasında yapılan özel konuşmaların kayda alınmasıdır. Özelden kasıt ise aleni yapılıp yapılmadığıdır. Eğer kişiler arasında yapılan konuşmalar üçüncü kişiler tarafından duyulması için özel çaba gerektirir ise bu konuşma aleni bir konuşma değildir. Yani diğer üçüncü kişiler tarafından duyulması için çaba sarf edilmeyen konuşmalar alenidir ve herkes rahatlıkla duyabilecektir. Dolayısıyla aleni konuşmaların kayda alınması işbu suçu oluşturur.

Dolayısıyla elde edilen ses kayıtlarının ve görüntü kayıtlarının, fotoğraf çekimlerinin ve video çekimlerinin yukarıda bahsedilen durumlarda yapılması halinde Türk Ceza Hukuku’nda yer alan işbu suçları teşkil ettiğini söylemek gerekir. Bu sebeple bu kayıtların hukuka uygun olarak elde edilerek suç teşkil etmemesine dikkat edilmesi gerekmektedir.

Sonuç olarak izinsiz ses kaydı almak Türk Ceza Kanunu kapsamında suç olup, ses kaydının içeriği ve ses kaydının alınma nedeni bazı hallerde suç unsurunu ortadan kaldırabilmektedir.

Ziyaretçi Yorumları - 8 Yorum
 1. Gülay can dedi ki:

  Ben bir kafede oturrurken arkadaşım ses kaydımı aldı bu bir suç oluştururmu

  1. alpserhukuk dedi ki:

   Ses kaydı durduk yere alınması tabi ki suçtur. Ancak kendisine karşı bir suç işlenmesi durumu var ve başka yolla delil elde edilmesi mümkün değil ise ses kaydını Yargıtay delil olarak kabul etmektedir.

 2. Çiğdem Yılmaz dedi ki:

  Merhaba, eşimle boşanma aşamasındayız. Haberim olmadan benim ses kaydımı almış. Bu ses kaydını mahkemede sunmaya hakkı var mı?

  1. alpserhukuk dedi ki:

   Boşanma özel hayatı ilgilendirmektedir. Bu sebeple mahkeme kişisel bilgilere ulaşma imkanı kısıtlı olduğundan ses kayıtlarını delil olarak kabul etmektedir.

 3. Mehmet dedi ki:

  Bir kişi ile konuşurken ses kaydı aldı bende ses kaydı aldığı için savcılığa suç duyurusunda bulundum aradan 3 ay geçti halen bir sonuç çıkmadı.Sonuç çıkar ve karşı taraf ceza alır mı Avukat bey

  1. alpserhukuk dedi ki:

   1 yıldan evvel adli makamlar karar veremiyor maalesef. Prosedürler, delil toplama, şüpheli ifadesi, yoğunluk vs. bir çok etkenden dolayı işleyiş gecikmektedir. Ses kaydından bir çok kişi asliye ceza mahkemeleri tarafından cezalandırılmıştır. Tabi ki bir sonuç çıkacaktır. Tek istinası boşanma davasıdır.

 4. Esma Girgin dedi ki:

  Eşimden şiddet görüyorum. Bağırışlarını ses kaydına alsam bu suç oluşturur mu?

  1. alpserhukuk dedi ki:

   aile içi olaylar her türlü delille ispat edilebilir. Suç teşkil etmez.

Bir Yorum Yazın

Hemen Ara