Ataköy 7-8-9-10 Mah. D-100 Güney Yanyolu Nef 22 E Blok 9. Kat D:145 Bakırköy / İSTANBUL Tel : +905356887527
trende

UYUŞTURUCU MADDE KULLANMA VE BULUNDURMA SUÇU CEZASI

10.05.2022
257
UYUŞTURUCU MADDE KULLANMA VE BULUNDURMA SUÇU CEZASI

                        UYUŞTURUCU MADDE KULLANMA VE BULUNDURMA SUÇU CEZASI           

Türk Ceza Kanunu’nda uyuşturucu veya uyarıcı madde kullanma suçu (TCK m. 191)’e göre; uyuşturucuyu kullanmak, uyarı madde satın almak, kabul etmek ya da bulundurmak suçları, ayrı ayrı suç olarak belirlenmiştir.

İşlenen bu fiillerin her biri kamu sağlığını korumak adını yapılır. Burada göz önünde bulundurulması gereken husus ise; uyuşturucu madde kullanan ya da uyarıcı madde barındıran kişilerin, öncelikli olarak tedavi edilmeleri ve denetimli serbestlikten yararlandırılmasıdır. Eğer denetimli serbestlik kuralları ihlal edilmezse, kişinin hakkındaki ceza uygulanmaz.

Uyuşturucu Madde Kullanımıyla Uyuşturucu Madde Ticareti Suçu Arasında Fark Var mıdır?

Uyuşturucu madde arasında esrar, kokain, eroin gibi ürünler bulunurken; bu maddelerin şahsi kullanımı için satın alınması, bu maddeleri kabul etmek, kullanmak dahilinde, kişi uyuşturucu madde suçu işlemiş olur.Kişisel ihtiyacın çok üstünde uyuşturucu madde bulundurulması durumunda fail, uyuşturucu madde ticareti ile suçlanır. Ancak uyuşturucu madde kullanı ve uyuşturucu madde ticareti arasında bazı farklar bulunur.

Uyuşturucu ve uyarıcı madde miktarı, en önemli kıstaslardan bir tanesidir.Kişisel kullanımın çok üstünde uyuşturucu madde bulundurmak, uyuşturucu madde ticareti yapma konusunda yargılıma sürecine sebep olur.

Uyuşturucu maddenin başkasına satılması ve tedarik edilmesi de uyuşturucu ticareti ve uyuşturucu madde kullanımı arasındaki farkı oluşturur.Sanık ya da şüpheli uyuşturucu madde satın aldığını söyleyen bir tanığın ya da başka bir sanığın olması durumunda, uyuşturucu madde ticareti suçu işlenir.

Uyuşturucu ya da uyarıcı maddenin sanık tarafından nasıl bulundurulduğu da önemlidir.

Bunların dışında uyuşturucu madde ve uyarıcı maddenin bulundurulma şekli de iki durum arasındaki kıstaslardan bir tanesidir. Uyuşturucu madde çok sayıda paketlerin içinde özenli şekilde hazırlanmış ve bulundurulmuş ise, tartıldığında aynı miktarda çıkıyorsa, uyuşturucu madde ticareti yapıyor olarak dava açılacaktır.

Uyuşturucu veya Uyarıcı Madde Kullanma Suçu; Uyuşturucuyu Kullanmak Amaçlı Bulundurmak Kamu Davasının Açılmasını Erteletir mi?

Cumhuriyet Savcısı; uyuşturucu madde kullanma suçuyla soruşturma başlatabilir. Bu soruşturma esnasında delillerle birlikte kamu davası açılabilir. Kamu davası açma konusunda yeterli delile sahip olunduğunda, Cumhuriyet savcısı tarafından, şüpheli hakkında 5 yıl boyunca kamu davası açılmasını erteleme kararı alma hakkı bulunur.

Uyuşturucu Kullanma Suçu ve Cezası 191. Maddeye Göre Ne Kadardır?

Türk Ceza Kanunu’nun 191. Maddesi uyarınca uyuşturucu kullanma suçu çeşitli maddelerle düzenlenmiştir. Uyuşturucu kullanımı yapmak, uyarıcı madde satın almak, uyuşturucu ve uyarıcı madde kabul etmek, bulundurmak, uyuşturucu ya da uyarıcı madde kullanma yoluyla ceza alan kişiler 2 yıl ile 5 yıl arasında cezalandırılır.

Uyuşturucu veya uyarıcı madde kullanma suçu (TCK m. 191)’de pişmanlık halleri de belli maddeler içinde belirtilmiştir.

Türk Ceza Kanunu 191/2 maddesine göre; soruşturma döneminde bu suçu işleyenler için, 5 yıl süreyle kamu davası açılmaz, ertelenir.

Türk Ceza Kanunu 191/3 maddesine göre; asgari 1 yıl süreyle denetimli serbestlik hükümleri uygulanacaktır. Cumhuriyet savcısı; 3 aylık dönemler olarak 1 yıl daha bu süreyi uzatabilir. Gerekli görülürse, kişiye tedavi de uygulanır.Türk Ceza Kanunu’nun 191/4 maddesine göre, erteleme süresi verildiğinde; kişi kurallara uygun hareket etmezse, uyuşturucu maddeyi tekrar kullanır ya da kabul ederse, hakkında kamu davası açılacaktır.

Uyuşturucu veya Uyarıcı Madde Kullanma Suçu; Kişinin Denetimli Serbestlikte Uyuşturucuyu Tekrar Kullanması Durumunda Ne Olur?

Türk Ceza Kanunu’nun 191/5 maddesine göre; kişi denetimli serbestlik döneminde tekrar uyuşturucuya başlar ya da bulundurma suçundan yeniden yakalanırsa, tekrar kovuşturma ve soruşturmaya gerek duyulmaz.Türk Ceza Kanunu’nun 191/4 maddesini ihlal etmekten; ertelenen kamu davası açılmaz ve erteleme kalktığında, dava açılabilir. Kişinin suçu tekrar işlemesi durumunda; Türk Ceza Kanunu’nun 191/6 maddesine uyarınca, kamu davası ertelemesi yapılmaz.

Uyuşturucu veya Uyarıcı Madde Kullanma Suçu; Denetimli Serbestlikte 5 Yıl Süreyle Uyuşturucu Kullanılmazsa Ne Olur?

Uyuşturucu veya uyarıcı madde kullanma suçu (TCK m. 191) ile uyuşturucu madde bulundurma, kullanma, uyarıcı madde bulundurma gibi suçlar hakkında tüm düzenlemeler yapılmıştır.Eğer Denetimli Serbestlik döneminde; kişi herhangi bir uyuşturucu kullanmaz, bulundurmaz ya da uyarıcı madde almazsa, Türk Ceza Kanunu’nun191/7 maddesine göre, kişi hakkında kovuşturma açılmaz.

Ziyaretçi Yorumları

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

Bir Yorum Yazın

Hemen Ara