Ataköy 7-8-9-10 Mah. D-100 Güney Yanyolu Nef 22 E Blok 9. Kat D:145 Bakırköy / İSTANBUL Tel : +905356887527
trende

Ceza Avukatı Veya Ağır Ceza Avukatı Nedir?

29.08.2022
234
Ceza Avukatı Veya Ağır Ceza Avukatı Nedir?

Ceza Avukatı Veya Ağır Ceza Avukatı Nedir?

Ceza Avukatı Veya Ağır Ceza Avukatı Nedir? Ceza avukatı kazanılan resmi bir sıfat değildir. Avukatlık kanununda hukuki olarak böyle bir branşlaşma ve eğitim alarak sertifika şeklinde bir belge alarak ceza avukatı, ağır ceza avukatı unvanları kazanmak söz konusu olmadığı için ceza ya da ağır ceza avukatı nedir sorusunun cevabını vermek doğru bir tanımlama olmaz. Ancak halk arasında yaygın bir kavram olduğu için bu sorunun cevabı oldukça merak edilir.

Bu sebeple ceza mahkemelerinin alanına giren suç fiillerine dair yargılamaların yapıldığı ceza davalarında yer alan ceza hukuku alanında uzman ve deneyimli avukatlar, halk arasında ceza / ağır ceza avukatı olarak ifade edilir. Ceza mahkemelerindeki yargılamalarda hırsızlık, nitelikli dolandırıcılık, kasten adam öldürme suçuna kadar pek çok farklı ceza davalarında müvekkillerini müşteki vekili, sanık müdafi olarak yer alan ceza / ağır ceza avukatı, müvekkilinin özgürlüğü ve cezaevine girmemesi için gerekli hukuki ve cezai işlemleri yaparak müvekkillerinin hukuki haklarını da koruma altına alarak yargılandıkları ceza davalarında en avantajlı şekilde sonuçlandırmayı hedeflerler.

Böylece ceza avukatları ağır ceza ve asliye ceza davalarında savunma makamı olarak gerekli hukuki mücadeleleri verip, oldukça hassas ve önemli sorunlarla uğraşarak görevini en iyi şekilde yerine getirir. Ağır Ceza avukatı ceza davalarında sanık olarak yargılanan müvekkilinin ceza hukukundan doğan haklarını yasalara ve emsal Yargıtay içtihatlarına dayanarak koruyan ve her açıdan ceza davalarında gerekçeli savunma görevlerini eksiksiz yerine getiren bu uzman ve deneyimli ağır ceza avukatları, doğrudan müvekkilinin tutuklanmaması ve özgürlüğünü korumak için bu ağır ceza davalarında müvekkillerini kusursuz bir şekilde savunmak zorundalardır.

Ceza veya ağır ceza davalarına bakan avukatlar, şüpheli ya da sanık olan müvekkilini savunurken müdafi olarak adlandırılır. Arapçadan dilimize geçen müdafi kelimesi ise savunan, koruyan ve müdafaa eden anlamına gelir. Sonuç olarak müdafi; asliye ceza, ağır ceza, çocuk ceza mahkemelerinde görülen ceza ve ağır ceza davalarında şüpheliyi ya da sanığı yasal olarak temsil eden ve ceza mahkemesi önünde cezai olarak gerekli tüm hukuki savunmaları yapan avukatı tanımlamak için kullanılan bir kavramdır.

Ceza avukatı ya da ağır ceza avukatı gibi kavramlar sıklıkla karşımıza çıksa da aslında Türkiye Cumhuriyeti Devleti’nin hukuk sisteminde bu tür sınıflandırmalar yasal olarak geçerli değildir. Çünkü bu alanda herhangi bir branşlaşma yoktur. Bu nedenle isteyen her avukat, ceza ya da ağır ceza davalarında yasal temsilci olabilir.

Bununla birlikte genellikle avukatların her biri belirli alanlarda uzmanlık edinerek deneyim sahibi olur. Bu sayede yasal temsilci arayan bireyler, kendi davalarında başarılı oranı yüksek olan ve bu alanda kendini geliştiren avukatlardan destek almayı tercih eder.

Özellikle ceza ve ağır ceza davalarında kişinin hürriyetini kısıtlayıcı sonuçlar ortaya çıkabileceği için avukatın uzmanlığı oldukça önem taşır. Bu nedenle mevzuatta herhangi bir avukatlık dalı tanımlaması olmamasına rağmen çoğunlukla ceza ya da ağır ceza kapsamına giren suçlar söz konusu olduğunda bu davalara bakan avukatlar halk arasında ceza avukatı / ağır ceza avukatı olarak isimlendirilir.

Law and order concept. Handcuffs, gavel on book on a wooden background, top view

İyi Bir Ceza Avukatı Nasıl Olmalı?

İyi bir ceza avukatı; ceza mevzuatını, resmi gazeteyi ve Yargıtay Ceza Genel Kurulu kararlarını takip eden yeniliklere ve öğrenmeye açık sürekli kendini geliştiren bir avukat olmalıdır. İyi bir ceza avukatı sanık olarak savunduğu müvekkiline ve müvekkil tutuklu ise müvekkilin yakınlarını en iyi şekilde bilgilendirir. Olacak ve olması muhtemel ceza yargılaması işlemlerini, sanık tutuklu ise ne zaman tahliye olmasını beklediği, sanığın ceza almasını bekliyorsa en açık ve net şekilde umut vermeden tüm gerçekleri anlatır.

İyi bir ceza avukatı en büyük kötülüğün sanık olarak yargılanan müvekkiline gerçekliği mümkün olmayan sözler ve umut ifadeleri kullanarak müvekkilini hayal kırıklığına uğratmayı müvekkiline yapacak en büyük kötülük olduğunu net bir şekilde bilir. Günümüzde doğruları ve olacakları net bir şekilde söyleyen iyi bir ceza avukatı ile çalışılması gerekirken umutlarını ve ümitlerini suistimal eden şu aşama da çıkarırız, derhal tahliye ettiririz şeklinde gerekçesiz ve gerçeklikten yoksun ifadeler ile kişileri hayal kırıklığına uğratan kişi sayısı çok fazladır.

Bu aşamalarda bu gerekçesiz vaatlerden hayal kırıklığına uğratılmış kişiler bizimle iletişime geçmekte tekrardan ağır ceza avukatları olmamızı istemektedirler. Bu şekilde kurumsal ofisimize geri gelen savunmalarını yaptığımız müvekkillerimiz çok fazla sayıda olmakla birlikte eksik işlemleri tamamlayarak tutuklu ve tutuksuz ceza dosyalarında başarılarımız bulunmaktadır.

Ceza ve Ağır Ceza Avukatı Neden Tutulur?

Ceza davalarında fail; ceza hukukuna aykırı bir hareketi yerine getirerek suç işleyen kişinin soruşturma ve kovuşturma evrelerinden oluşan ceza yargılamasının tüm mahkeme süreçlerin sanığın haklarının doğru bir şekilde savunulmasında ve korunmasında sanığın savunmasını yapacak uzman ceza avukatlarına büyük sorumluluk düşer.

Ceza avukatı, müvekkili için tüm soruşturma süreçlerinin sağlıklı ve eksiksiz bir şekilde yürütülmesinde, delillerin toplanmasında, müvekkilinin masumiyetinin ortaya çıkması için gerekli yerlere müzekkere yazılmasında ve aynı zamanda savunma aşamasında etkin rol oynamaktadır. Ağır ceza avukatları, müvekkilin hukuki haklarını ve masumiyetinin ispatlanması ve tutuksuz olarak yargılanması için ceza yargılaması süreçlerinde eksik işlemlerinin tamamlanması için ceza soruşturması evresini sağlıklı ve kusursuz şekilde yürütür.

Soruşturma evresinde şüpheli hakkında kovuşturmaya yer olmadığına dair takipsizlik kararı çıkmaz, Cumhuriyet savcısı soruşturma aşamasında şüphelinin suç işlediğini dair yeterli şüpheye ulaşırsa iddianame hazırlayıp yetkili ceza mahkemesine gönderir. İddianame onaylanıp suçun alt sınırına göre yetkili ağır ceza mahkemesi ve asliye ceza mahkemesinde dava işlemlerine başlanarak duruşmaların yapıldığı kovuşturma evresi başlatılır.

Ağır ceza avukatı tarafından yapılan eksiksiz hukuki işlemlere rağmen ceza davasında kovuşturma evresi açılırsa duruşmaların yapıldığı kovuşturma evresinde, soruşturma aşamasında ceza avukatının yaptığı işlemler müvekkilin alt sınırdan ceza alması, beraat alması açısından çok önemlidir. Ceza yargılamasının bu aşamalarında yapılacak emsal Yargıtay kararlarına istinaden gerekçeli ceza hukuku savunmaları, müvekkilin masumiyetini ispatlayacak ve alanında uzman ağır ceza avukatının neden tutulması ve çalışılması gerektiğinin cevabını verecektir.

Ceza davalarında sanık olarak yargılanan müvekkilin lehine beraat kararı alınması veya en az ceza ile kurtarılarak sonuçlandırılması için ağır ceza avukatlarından destek alınması gerekir. Alp&Ser Hukuk Bürosu ile hemen iletişime geçerek deneyimli ağır ceza avukatlarımızdan bilgi alabilirsiniz. Bu ceza davası sürecinde dosya, dilekçe ve mahkeme işleyişi, ceza miktarının ne kadar olacağı, müvekkilin ceza mahkemelerinde nasıl savunulacağı hakkında en iyi şekilde bilgi verir.

Ceza davalarında sanık olarak yargılanan müvekkilini ve müvekkilin ailesini ceza hukuku kurallarına istinaden bilgilendirecek  olan ağır ceza avukatı, ağır ceza davalarında uzman ve deneyimli olduğu için yargılama sürecinin nasıl geçeceğini, savunmasını yapacağı müvekkilinin tutuklu  veya  tutuksuz yargılanacağına ilişkin tüm bilgileri, ceza mahkemelerin de yaşanacak tümü durumları anlatacak, en iyi ve en sağlıklı şekilde ceza davalarının  yürütülmesine büyük katkı sağlayacaktır.

Alp&Ser Hukuk Bürosu olarak alanında uzman deneyimli avukatlarımızla ceza davalarında soruşturma ve kovuşturma evresinden oluşan mahkeme sürecinizi başından sonuna kadar titizlikle takip ederek ceza davasının her sürecinde lehinize kararlar alınması, sanık tutuklu ise tutuklamaya itiraz ederek müvekkilin özgürlüğünü ve hürriyetini koruma için çaba harcamaktayız.

Dava sürecinde hak kayıplarına ve maddi kayıplara uğramamak için alanında uzman ve deneyimli ağır ceza avukatlarından destek almanız oldukça önemlidir. Bu sürecin en sağlıklı şekilde yürütülmesi sonucunda hak kaybına uğramadan ağır ceza avukatlarının yaptığı gerekçeli savunmalar ile lehinize alınan pek çok kararla karşılaşabilirsiniz.

Ceza davalarında suçtan zarar gören mağdurun zararının mahkemeye yansıtılması ya da sanığın suçsuzluğunun kanıtlanması için gerekli olan tüm süreçler ve işlemler ağır ceza avukatı ve ceza departmanımızdaki uzman ağır ceza avukatlarımız tarafından yürütülmektedir. Ceza hukuku alanında uzman ağır ceza avukatlarından destek alarak mağduriyetin ve suçsuzluğun ispatlanarak kişinin tutuksuz yargılanıp hak kaybına uğramadan yargılanması için bizimle iletişim sağlayabilirsiniz.

Kişi ceza hukukuna aykırı bir olay gerçekleştirdiğinde tüm mahkeme sürecinde haklarının doğru bir şekilde savunulmasında ve korunmasında ceza avukatlarına büyük sorumluluk düşer. Müvekkili için tüm soruşturma sürecinin yürütülmesinde, delillerin toplanmasında ve aynı zamanda savunma aşamasında etkin rol oynayan ağır ceza avukatları, müvekkilin hukuki yetkileri olmadığı süreçleri sağlıklı bir şekilde yürütür.

Davanın müvekkilinin lehine doğru bir şekilde işlenmesi ve sonuçlandırılması ağır ceza avukatlarından destek alınması gerekir. Alp&Ser Hukuk Bürosu ile hemen iletişime geçerek deneyimli avukatlarımızda bilgi alabilirsiniz. Bu sürecinizde dosya, dilekçe ve mahkeme yürürlükleri hakkında bilgi sunacak olan ağır ceza avukatı, branşında uzman ve deneyimli olduğu için sürecin en iyi ve en sağlıklı şekilde yürütülmesine büyük katkı sağlayacaktır.

Alp&Ser Hukuk Bürosu olarak alanında deneyimli avukatlarımızla mahkeme sürecinizi başından sonuna kadar takip ederek her sürecinde lehinize kararlar alınması için çaba harcamaktayız. Dava sürecinde hak kayıplarına ve maddi kayıplara uğramamak için alanında uzman ve deneyimli ağır ceza avukatlarından destek almanız oldukça önemlidir. Bu sürecin en sağlıklı şekilde yürütülmesi sonucunda lehinize alınan pek çok kararla karşılaşabilirsiniz.

Mağdurun zararının mahkemeye yansıtılması ya da sanığın suçsuzluğunun kanıtlanması için gerekli olan tüm süreçler ve işlemler ağır ceza avukatı tarafından yürütülmektedir. Ağır ceza avukatından destek alarak mağduriyetin ve suçsuzluğun ispatlanmasını sağlayabilirsiniz.

Ceza Avukatı Sizden Ne Kadar İster?

Ceza avukatı, ceza mahkemelerinde yargılamaların uzun olmasından ve yapılacak çok fazla hukuki işlem olduğu için müvekkillerinden ve yakınlarından ne kadar istemekten ziyade iyi bir ceza avukatı başarıya odaklandığı için avukatlık ücret tarifesine uygun bir ücret ve sabır ister.  Bu yargılama süreçlerin de müvekkil ve yakınları düzenli olarak bilgilendirilir.  Sanık tutuklu ise düzenli cezaevi ziyareti yapılır.

Ağır ceza avukatının cezaevi ziyareti açısından belirli konulara açıklık getirmek istiyoruz. Ceza avukatlarımız tarafından yapılan cezaevi ziyareti, sıradan bir iş değildir. İlk olarak cezaevleri, lokasyon olarak rahatlıkla hemen gidilecek yerler değil ve avukatın cezaevi ziyareti işlemleri masraflı işlemlerdir. Çoğunlukla ziyarete gidilen cezaevi müvekkil tutuklu olduğu için kapalı cezaevinde bulunur. Avukat girişlerde kontrolden geçer. Maltepe Cezaevi, Metris Cezaevi, Bakırköy Kadın Cezaevinde güvenlik eksiksiz ve tam olduğu için giriş çok fazla zaman alır. Özellikle Silivri Cezaevinin çok büyük olması ve güvenlik şartlarının çok yüksek ve eksiksiz olması dolayısı ile bu cezaevlerine ziyarete gidecek olan ceza avukatının yarım mesai günü gider.

Silivri cezaevi araba ile dahi Anadolu yakasından ortalama, trafik olacağı için iki, iki buçuk saat, Avrupa yakası Şişli civarından bir buçuk saat civarı sürmektedir. Ayrıca uzun güvenlik işlemlerinden sonra avukat cezaevi ziyareti için görüşme koğuşuna alınır. Çoğunlukla müvekkilini orda da belirli bir süre bekler. Şunu da belirtmek gerekir ki ceza infaz memurları her zaman biz ağır ceza avukatlarına yardımcı olmuş gerekli hassasiyeti göstermişlerdir. Müvekkil bulunduğu cezaevi koğuşundan getirilir.

Müvekkil ile müdafisi olan ağır ceza avukatı yargılamaya ilişkin tüm durumları konuşur. Ceza avukatı müvekkili olan sanığa yargılamaya dair tüm bilgileri verdikten sonra cezaevinden ayrılır. Tutuklu olan sanığın yakınlarına bilgi verir. Bu sebeple bu ağır ceza avukatının sorumlulukları ve yaptığı işlemler çok önemli olduğu için bu işlemlerde manevi açıdan çok büyük çaba sarf eder. Bu sebeple deneyimli ceza avukatı müvekkillerinden ne kadar istemektedir şeklinde maddiyat konularından ziyade kendilerine inanmalarını ve sabır ister.

Uygulamada veya Mevzuatta Ceza / Ağır Ceza Avukatı Kavramı Var mı?

Dünya genelinde her geçen gün branşlaşan avukatlık, kendi alanlarında çok daha etkin ve yetkin hukuki temsilcilerin ortaya çıkmasına destek olur. Ancak bu durum şu an için Türkiye’de geçerli değildir. Türkiye Cumhuriyeti Devleti’nin hukuk sistemine göre herhangi bir sınıflandırma ne uygulamada ne de mevzuatta geçerlidir. Bu nedenle yasal olarak ceza ya da ağır ceza avukatı kavramı sadece halk arasında gayri resmi olarak mevcuttur.

İlgili kanuna göre avukat olan herkes her türlü dava için müvekkil edinebilir ve dilediği alanda kendini geliştirerek uzmanlık edinebilir. Bu nedenle günümüzde uygulamada ya da mevzuatta branşlaşma söz konusu olmasa da özellikle ceza ve ağır ceza davaları konusunda oldukça deneyim sahibi olan avukatlar mevcuttur.

Böylece ister soruşturma ister arama kararı gibi durumlar için ceza davalarına bakan avukatlardan hukuki destek alınabilir. Ceza davalarının kapsamı oldukça geniştir. Bu alanda hizmet veren avukatlar; müvekkilinin davasında onu savunur, tutuklama kararının çıkmaması için hukukun sunduğu haklardan müvekkilinin yararlanmasını sağlar ve davalarla ilgili tüm işlemleri takip eder.

Ağır Ceza Avukatı Duruşmada Müvekkilinin Yerine Beyanda Bulunabilir mi?

Ceza ya da ağır ceza davalarında en çok merak edilen bir diğer konu ise tutulan avukatın müvekkilinin yerine duruşmada beyan verip veremeyeceği olur. Bu noktada avukatın sadece hukuki temsilci olarak davada yer alabileceği unutulmamalıdır.

Türkiye hukuk sistemine uygun şekilde müvekkilini savunan avukat, yaşanan olayı bizzat mahkemede anlatamaz. Yalnızca sanığın kendisi beyanda bulunabilir. Sanık olayla ilgili bildiği her şeyi mahkemeye ileterek davayı yönlendirir. Ancak bu noktada avukat sanığa yol gösterici olur.

Bu durumun temel nedeni ise yaşanmış olan bir olayın detaylı anlatımının sadece olayı yaşayan kişiler tarafından yapıldığı takdirde güvenilir kabul edilmesidir. Sanığın avukatı ise sanığa avantaj sağlayacak delilleri bularak mahkemeye sunar. Sunulmuş olan diğer delilleri de değerlendirerek gerekli gördüğünde itiraz eder. Tanıklara soru sorarak müvekkilinin savunmasını destekler.

Ayrıca adli kontrol kararına itiraz ederek gerekçelerini ifade edebilir. Bazen arama kararı ve el koyma kararı gibi durumlar da ortaya çıkabilir. Bu noktada avukat yine gerekçelerini dile getirerek itiraz hakkını kullanabilir.

Ceza Avukatı Aynı Davada Fazla Sayıda Kişiyi Savunabilir mi?

Ceza davalarına bakan bir avukatın genellikle aynı davada sadece tek bir kişiyi savunabileceği düşünülür. Oysaki bu tür davalarda avukat çok sayıda kişiyi aynı anda savunabilir.

Burada avukatın kaç kişiyi savunduğu değil, savunduğu kişilerin birbirleriyle bir menfaat çelişkisinin olmaması önemlidir. Yani avukat isterse aynı davada 100 kişiyi bile savunabilir ancak savunduğu kişilerden birinin bile diğerleriyle menfaat çelişkisinin olmaması gerekir. Bunun nedeni ise menfaat çelişkisi olan kişilerden birinin savunmasında yer alan unsurların diğerininkine zarar vermesidir.

Buna göre eğer avukatın savunduğu kişi için yaptığı çalışmalar, diğer müvekkillerinin haklarına zarar vermezse ve onun savunmasını engellemezse ortada herhangi bir sorun olmaz. Bu durumda yasal açıdan avukat istediği kadar kişiyi sorunsuz bir şekilde savunabilir.

Davanın başında müvekkiller arasında menfaat çelişkisi olmadığı halde ilerleyen süreçte bu tarz bir çelişki ortaya çıkarsa avukatın bu durumu engellemek için müvekkillerinden birini savunmayı bırakması gerekir. Aksi takdirde müvekkilinin savunma hakkı zarar görür ve istenmeyen sonuçlar ortaya çıkar. Hatta avukat görevi kötüye kullanma konusunda dahi suçlanabilir.

Ceza Davası Nasıl Açılır?

Ceza davasının açılması için savcının düzenlemiş olduğu iddianamenin mahkeme tarafından kabul edilmiş olması gerekmektedir.  İddianamenin on beş gün içerisinde mahkeme tarafından kabul edilmesi ile ceza davası açılır. İddianamenin kabul edilme aşamasında mahkemenin göz önünde bulundurduğu bazı noktalar vardır. Bunlar; iddianamede bulunması gereken şartların varlığı, delillerin suçluyu kuşku bırakmayacak şekilde ortaya koymasıdır.  Bu koşulların sağlanması halinde iddianame kabul edilir, eksiklik varsa iddianame savcılığa iade edilir.

Savcı tarafınca hazırlanmış iddianamenin mahkeme tarafından kabul edilmesi sonucu, mahkeme tarafından duruşma günü belirlenecektir. Her mahkemenin iş yoğunluğu farklı olduğundan ve dosyanın durumuna bağlı olarak duruşma günü hakkında net bir tarih verememekteyiz.  Mahkemenin iş yoğunluğuna göre farklılık göstermekle birlikte genel olarak 3 veya 4 içerisinde duruşma günü verilebilmektedir. Bu tarih aralığı değişken olup 1 ay kadar kısa sürede de duruşma günü belirlenebilir, bu süre 9 aya kadar da uzayabilir.

Ceza Davası İçin Avukat Şart Mı?

Türk Hukuk sisteminde tarafların avukat ile temsil edilme zorunluluğu bulunmamaktadır. Aksine herkesin hukuk önünde kendini savunma hakkı vardır. Bundan dolayı hangi sıfatla mahkeme huzuruna çıkarsanız çıkın avukat tutma zorunluluğunuz yoktur. Fakat mahkeme kararları karşısında zarar görmemeniz ve hak kaybına uğramamanız için bu alanda özel eğitim almış kişilerden yani avukatlardan hukuki danışmanlık ve avukatlık hizmeti almak, ceza davalarınızda ve diğer davalarınızda sizin yükünüzü hafifletecektir.

Bu hukuki süreçlerde uzman ve profesyonel avukatlık tarafından hizmeti alınmazsa ciddi hak kayıplarına ve telafisi imkansız zararlara uğranabilir. Ayrıca hukuki süreç başlamadan önce avukatlık ve danışmanlık hizmeti alırsanız önünüzü daha net görebilir ve hukuki sorunları engelleyebilirsiniz. Ceza davalarında avukat tutma şartı olmamakla beraber, iyi bir ceza avukatı ile çalışmanız davanızın başarıyla sonuçlanmasını sağlayabilir. Alp&Ser Hukuk Bürosu olarak müvekkilimizin hakkını en iyi şekilde savunuyor ve sonuç odaklı hizmet veriyoruz.

Bir Ceza ya da Ağır Ceza Davasında Avukatın Görevi Ne Zaman Son Bulur?

Ceza ya da ağır ceza davalarında avukatların görevi oldukça kapsamlıdır ve fazlasıyla özen gerektirir. Bu sürecin son bulması için ise avukatın görevlendirildiği davanın sonlanması ve karara bağlanması gerekir. Bu süreçte kararın kesinleşmesi önemlidir. Aksi takdirde avukat davayı takip etmeyi bırakamaz. Ayrıca yerel mahkeme kararını verdikten sonra avukatın görevi son bulmaz çünkü kararın kesinleşmesi için Yargıtay aşamasının da tamamlanması gerekir. Karar Yargıtay aşamasından geçerken avukat yine takipte olur. Yargıtay aşaması tamamlandıktan sonra ise avukatın görevi son bulur. Kural olarak bu durum geçerli olsa da müvekkil ve avukat arasında anlaşarak sözleşme yapabilir, bu süreç öncesinde avukatın görevinin son bulmasını kararlaştırabilir.

Ceza Avukatı Hangi Davalara Bakar?

Ceza avukatı yargılama yapılan ceza mahkemesinde ceza hukukuna ilişkin tüm davalara bakabilir. Kimi ceza avukatları bilişim sistemleri ile işlenen suçlarda kimi avukatlar ise uyuşturucu davalarına ilişkin ağır ceza davalarında savunma makamı olarak görev alarak sanık olan müvekkilini savunmaktadır.

Toplumun düzenini koruyan ceza hukuk kurallarının ihlal edilmesi ile suç kavramı ortaya çıkmaktadır. Ortaya çıkan bu suçta suçlunun tespiti ve uygulanacak olan ceza yargılaması ile belirlenir. Bu yargılamada kişinin hak ve özgürlüklerini koruma konusunda devreye giren ceza hukuku avukatları vardır. Bu sebeple ceza avukatları ceza usulünü çok iyi bildiği için ceza hukukuna dair gerekli savunmaları en iyi şekilde yapacaktır.

Ceza davalarının vazgeçilmez unsurları arasında yer alan ceza davaları avukatları; şüpheliyi veya sanığı ve müştekinin hukuki haklarını korumakla yükümlüdür. Herkesin davalarda savunulma hakkı vardır. Suç işleyen kişilerin, suça sürüklenen kişilerin veya suçtan etkilenen kişilerin yardım alabileceği en doğru kişi bir alanından uzman tecrübeli ceza avukatı olmalıdır.

Yargılamanın savunma makamında rol oynayan ceza avukatlarının önemi yadsınamayacak kadar çoktur. Delillerin toplanmasında, tanıkların tespitinde ve yargılamanın müvekkili için adil bir şekilde ilerlemesinde ve sanığın tutuksuz olarak yargılanmasında etkin bir konumdadır.

Ceza avukatının görevi ise müvekkilinin en iyi şekilde savunmalarını yaparak ceza yargılamasına dair eksiklikleri tamamlamak ve duruşma öncesinde sanık olarak yargılanan müvekkilinin lehine olabilecek durumları tespit etmek ve bunları çözmektir.

Ağır Ceza Avukatı Hangi Davalara Bakar ?

Toplumun düzenini koruyan ceza hukuk kurallarının ihlal edilmesi ile suç kavramı ortaya çıkmaktadır. Ortaya çıkan bu suçta suçlunun tespiti ve uygulanacak olan ceza yargı ile belirlenir. Bu yargılamada kişinin hak ve özgürlüklerini koruma konusunda devreye giren ceza hukuku avukatları vardır.

Ceza davalarının vazgeçilmez unsurları arasında yer alan ceza davaları avukatları; şüpheliyi veya sanığı ve müştekiyi korumakla yükümlüdür. Herkesin davalarda savunulma hakkı vardır. Suç işleyen kişilerin, suça sürüklenen kişilerin veya suçtan etkilenen kişilerin yardım alabileceği en doğru kişi bir ceza avukatı olmalıdır.

Yargılamanın savunma makamında rol oynayan ceza avukatlarının önemi yadsınamayacak kadar çoktur. Delillerin toplanmasında, tanıkların tespitinde ve yargılamanın müvekkili için adil bir şekilde ilerlemesinde etkin bir konumdadır.

Ceza avukatının görevi ise müvekkilinin en iyi şekilde yargılanması sağlamak ve duruşma öncesinde lehine olabilecek durumları tespit etmek ve bunları çözmektir.

Ağır Ceza Avukatı / Ceza Avukatı Görevi Nedir?

Ağır ceza avukatının ceza mahkemelerinde yaptığı işler oldukça merak edilir. Özellikle ceza davalarına bakan ve bu alanda uzmanlık edinen uzman ceza avukatlarının gerçekleştirmesi gereken görevler, fazlasıyla kapsamlı olduğu için sıklıkla araştırılan konular arasında özellikle Ağır Ceza Mahkemelerinde yapılan yargılama işlemlerinde ve tutuklu dosyalarda ceza hukuku alanında uzmanlığı olan en iyi ağır ceza avukatları olarak ceza davalarında yer alır ve müvekkillerini en iyi şekilde savunur.

Ağır Ceza Davalarında En Ayırt Edici Özellik Nedir?

Ağır ceza davalarında yapılan yargılamalar tutuklu ve tutuksuz davalar olarak ikiye ayrıldığı için özellikle alt sınırı yüksek ceza davalarında ceza hukuku alanında deneyimli müvekkilinin haklarını savunacak en iyi ceza avukatlarına ihtiyaç vardır. Ceza hukuku alanında uzmanlaşmış ve deneyimli uzman ceza avukatı olarak bilinen en iyi ceza avukatları ceza mahkemelerinde gerekli hukuki işlemleri yaparak, Yargıtay Ceza Genel kurulunun emsal kararlarını takip ederek gerekli savunmalarını hazırlar ve Ağır Ceza Mahkemesi Başkanlığına ceza savunma dilekçesini sunar.

En İyi Ağır Ceza Avukatı Savunma Yaparsa Avantajları Neler Olur?

En iyi ağır ceza avukatları tarafından yapılan bu savunmalar neticesinde gerekli hukuki işlemler tamamlanır. Ağır ceza mahkemesinde yapılacak yargılama sonucu uzman ceza avukatının yaptığını savunma neticesinde ağır ceza avukatı tarafından müdafaa edilen sanığın beraat ve alt sınırdan cezalandırılması ile en iyi ceza avukatı tarafından savunulan sanığın tutukluluğu sona erdirilerek serbest bırakılıp, hür yaşamına devam etmesi sağlanır.

Uzman Ceza Avukatının Ceza Yargılamasında Hedefleri Nelerdir?

En iyi ağır ceza avukatlarının ceza hukuku alanında uzmanlık kazanarak uzman ceza avukatının yaptığı ceza savunma işlemleri neticesinde ağır ceza mahkemesinde bu şekilde başarılı kararlar alınır.

Ağır ceza avukatlarının ceza mahkemelerinde en büyük hedefi müvekkillerinin özgürlüğünü sağlayarak sosyal ve iş hayatına devamına etmesidir. Türk Ceza Kanunu’na göre asliye ceza mahkemelerinde görülen davalara bakan ağır ceza avukatı görevi yani uzman ceza avukatların göstermesi gereken faaliyetler detaylı olarak belirlenmiştir. Bu tür ceza davalarında görevlendirilen en iyi ceza avukatları, ceza hukukunun belirlediği sınırlar dâhilinde uzman ceza avukatı deneyim ve başarı kazanarak uzmanlık kazandığı ceza davalarında müvekkilinin hakkını korur ve mağdur olmasının önüne geçer.

Ağır Ceza Avukatı Müvekkilini Savunmak İçin Neler Yapar?

Bu durumda ağır ceza avukatı görevini en iyi şekilde icra ederek ceza mahkemelerinde müvekkilin başarılı bir şekilde savunup müvekkilin tutuklanmaktan ve hak kaybından koruduğu için en iyi ceza avukatı olarak ceza mahkemelerinde ki dava başarısı ile müvekkilini cezai tehlikelerden korunması için gerekli hukuki prosedürleri yerine getirip ceza mahkemelerinde hak kaybına uğramasının ve tutuklanarak cezaevine girmesini önleyebilir. Bu sebeple ceza hukuku alanında deneyimli uzman ceza avukatı ile ceza mahkemelerinde büyük başarılar kazanmış en iyi ceza avukatı ile çalışmak ceza davalarında yargılanan kişiler açısından çok faydalı olacaktır.

Ağır Ceza Avukatı Ceza Soruşturması Aşamasında Nasıl Savunma Yapar?

Oldukça ciddi cezaların söz konusu olduğu bu tarz davalarda öncelikle suç teşkil eden bir fiil gerçekleşir. Ardından soruşturma başlatılır soruşturma sonucunda soruşturma savcısı soruşturma dosyasında ki delilleri inceleyip yeterli şüpheye ulaştığından iddianameyi hazırlayıp görevli ceza mahkemesine iddianameyi gönderir. Yetkili ve görevli ceza mahkemesinde soruşturma savcısının hazırladığı iddianame uygun ise ceza mahkemesi tarafından iddianame kabul edilir.

En İyi Ağır Ceza Avukatı Duruşmada Nasıl Savunma Yapar?

Bunun ardından kovuşturma aşaması başlatılır. Kovuşturma aşaması duruşmaların yapıldığı yargılanan sanıkların şahitlerin dinlendiği yargılama aşamasıdır bu ceza davalarında yaşanılan u süreçte davaya dâhil olan tarafların yasal temsilci edinme hakkı olur. Yasal temsilci olarak ceza avukatı; tarafların en iyi ceza avukatlarından biri ile çalışma imkanı yoksa baro tarafından atanabilir. Ağır ceza davalarında ceza hukuku alanında uzmanlaşmış ve tecrübe sahibi en ağır ceza avukatlarından olan uzman ceza avukatının gerekli savunmayı yapması savunması yapılacak olan sanığın haklarının korunması açısından önem arz etmektedir.

Ceza Davalarında Uzman Ceza Avukatının Önemi Nedir?

Bu sebeple ceza davalarında uzman deneyimli en iyi ceza avukatları ile çalışılması ceza davalarında yargılanan sanıklar için faydalı olacaktır. Uzman ceza avukatının yaptığı gerekçeli ceza savunma dilekçesi savunması yapılan sanığın mahkeme önünde durumunu olumlu etkileyecektir. Bu noktada atanan en iyi ceza avukatı özenli bir şekilde savunma dosyasını hazırlayarak ceza mahkemesine sunar.

Böylece suç şüphesi altında bulunan kişilere yardımcı olan uzman ceza avukatı ya da ağır ceza avukatı, müvekkilinin hürriyetinin kısıtlanmaması için faaliyet gösterir. Ayrıca müvekkilin ekonomik açıdan da zarara uğramasının önüne geçer. Gerekli görürse ceza yargılamasında olağan kanun yolları (temyiz ve istinaf) seçeneklerine başvurur. Bunlar kesinleşmemiş kararlar için gerçekleştirilen işlemlerdir. Bu işlemler istinaf, itiraz ve temyiz olarak bilinir.

Tecrübeli Ceza Avukatı Kesinleşmiş Cezaya Nasıl İtiraz Edebilir?

Şayet kesinleşmiş olan kararlar için itiraz, yargılama ya da kanun yararına bozma gibi işlemler söz konusu ise ceza mahkemesinde olağanüstü kanun yollarına başvurulur. Ceza davalarına bakan en iyi ağır ceza avukatları, davayı yakından takip eder ve gerekli işlemlerin zamanında yapıldığından emin olur. Ayrıca şahitleri ve kanıtları inceleyerek müvekkilinin yararına olan detayları belirleyip mahkemede bunları sunarak gerekli savunmaları en iyi şekilde yapar. Alanında deneyimli olan uzman ağır ceza avukatlarından destek alan kişi, Türk Ceza Kanunu kapsamında hakkını en iyi şekilde en iyi ceza avukatı tarafından kendisini savunma fırsatı bulur ve mağdur olmadan tutuklanmadan, cezaevine girmeden hürriyetini de koruyarak uzman ceza avukatının savunmaları ile birlikte en iyi ağır ceza avukatları ile birlikte başarılı bir şekilde davanın sonuçlanmasını sağlar.

Adam Öldürme Suçunda Avukatın Önemi

Kasten ya da taksirle ölüme neden olma suçu, niteliği bakımından sanığa oldukça ağır cezaların verilmesine neden olur. Bu yüzden ağır ceza davalarına bakan deneyimli avukatlardan destek almak gerekir. Böylece savunma tarafı güçlü olur ve hukukun izin verdiği ölçüde sanığın hak ve hürriyeti korunur.

Avukat, suçun basit ya da nitelikli olup olmadığını değerlendirerek kapsamlı bir savunma dosyası hazırlar. Özellikle nitelikli suçlarda bu durumun mahkemede ispat edilebilmesi için zorlu ve zahmetli bir çalışmanın gerçekleştirilmesi gerekir. Bu da ancak ceza davalarında uzman olan avukatlarla mümkün olur.

Sadece dava değil ağır yakalama ve gözaltına alma kararı çıktığında da müvekkilinin yanında olan, her türlü konuda onu sakinleştirip yol gösteren avukat, sürecin mümkün olan en iyi şekilde yönetilmesine destek olur. Ayrıca ceza yargılamasında ifade ve sorgu sürecinde de avukatın desteği çok önemlidir. Adam öldürme suçlarında her bir detay özen gerektirir.

Suçun hangi hallerde gerçekleştiği, olayın öncesinde ve sonrasında tarafların davranışlarının nasıl olduğu gibi detaylar da avukat tarafından incelenerek değerlendirilir. Böylece vakayı bütün bir şekilde inceleyen avukat, önemli ayrıntıları fark ederek suçun nitelikli hallerini keşfedebilir ve bunları mahkemede sunabilir. Böylece davanın yönü önemli ölçüde değişir.

Bazen avukatın detaylı çalışması sayesinde kasten adam öldürme suçunda haksız tahrik olduğu anlaşılır ve mahkemede kanıtlarla durum netleşir. Bu sayede suçun haksız tahrik sonucu işlendiği kanıtlanarak failin indirimli ceza alması sağlanır.

Adam öldürme suçu söz konusu olduğunda meşru müdafaa durumu da avukat tarafından dikkate alınır ve bu yönde araştırmalar yapılır. Bu tür durumlarda adam öldürme suçundan faile ceza verilmez. Bu nedenle gerçekleşen fiilin meşru müdafaa altında olup olmadığı oldukça hassas bir konudur ve detaylı bir değerlendirme gerektirir. Şayet meşru müdafaa durumu varsa avukatın bu durumu kanıtlaması gerekir.

Nitelikli Dolandırıcılık Suçunda Avukatın Yeri

Ceza davaları kapsamında incelenen suçlardan biri de nitelikli dolandırıcılık suçudur. Bu tür suçlar oldukça farklı şekillerde işlenir ama her biri malvarlığı suçları arasındadır. Nitelikli dolandırıcılık söz konusu olduğunda avukatın bu alanda deneyimli olması gerekir. Aksi takdirde birçok sorunla karşılaşılır.

Dava dosyasına göz atan avukat, özellikle davanın sadece hukuk bilgisiyle takip edilip edilemeyeceğini belirlemelidir. Çünkü çoğu zaman hukuk bilgisinin yanı sıra, teknik bilgiye de ihtiyaç duyulur. Örneğin; bilişim alanında yer alan basit dolandırıcılık suçlarında bilişim konusunda deneyimli olan kişilerle karşılıklı görüşme sağlanmalıdır. Bu sayede ufak detaylar atlanmadan kusursuz bir savunma gerçekleştirilebilir.

Bazen de bu tür nitelikli dolandırıcılık suçlarında fail, aslında alacağını karşılamak amacıyla böyle bir adım atmıştır. Böyle zamanlarda da ceza indiriminin uygulanması söz konusu olur. Bu nedenle avukatın kapsamlı bir araştırma yapması önemlidir. Avukatın ceza indirimi sağlayabilecek tüm ayrıntıları değerlendirerek müvekkilinin işine yarayabilecek konuları avantaj haline getirmesi gerekir.

Bazen suçun neden olduğu zarar fail tarafından karşılanır. Bu durumda zarar giderildiği için faile verilen cezada indirim uygulanır. Avukat ise bu cezada uygulanan indirim oranının kanuna uygun olup olmadığını kontrol eder ve gerekli durumlarda uygulanan indirime itiraz eder.

Yağma Suçunda Deneyimli Bir Avukatın Sağladığı Avantajlar

Kişinin sadece mal varlığını değil, özgürlüğünü de tehdit eden yağma (gasp) suçu, oldukça ağır suçlar arasında yer aldığı için faillere verilen cezalar da büyük olur. Bu nedenle hafifletici faktörleri detaylar arasında bulmayı başaran bir avukattan hukuki destek alınması çok önemlidir.

Bu sayede avukat yağma suçuyla ilgili dosyayı incelerken suçun vasıf olarak doğru bir şekilde değerlendirilip değerlendirilmediğine dikkat eder. Bu suç genel olarak şiddet ve tehdit ile gerçekleştirilen bir hırsızlığı ifade eder. Bu iki suçun birbirine karıştırılmaması gerekir. Çünkü her ikisinin cezai yaptırımları oldukça farklıdır. Bu nedenle avukatın öncelikle fiil işlenirken ortada herhangi bir tehdit ya da saldırı durumunun olup olmadığını incelemesi gerekir. Şayet ortada böyle bir durum yoksa failin sadece hırsızlıktan yargılanması gerekir.

Ayrıca bu fiil, alacağın tahsil edilmesi amacıyla gerçekleştirildiyse cezada indirim uygulanır. Avukatın bu detaya da özen göstermesi gerekir. Aynı şekilde suç nedeniyle ortaya çıkan zararın karşılanması da cezanın azalmasını sağlar. Bunlara ek olarak failin pişmanlık göstermesi ve mağdurdan af dilemesi de ceza indirimine neden olduğu için avukat tarafından değerlendirilmelidir.

Ceza Avukatı Duruşmada Sanık Yerine Beyanda Bulunabilir Mi?

Taraflar duruşmaya gelerek olayı bizzat kendileri anlatmalıdır. Olayı anlattıktan sonra davayı ceza avukatı aracılığı ile takip edebilirler. Hakim her iki tarafı da dinler ve olayın nasıl oluştuğunu ve neyden kaynaklandığını anlamaya çalışır. Yani ceza avukatı duruşmada müvekkilinin yerine geçerek beyanda bulunamaz. Suç işlendiğini dair açılan davada beyanda bulunma hakkı sanığa, mağdura, tanığa ve müştekiye aittir. Beyanda bulunma hakkı başka bir kişiye devredilemez.

Ceza Avukatı Aynı Davada Kaç Kişiyi Savunabilir?

Ceza avukatının aynı davada savunacağı kişi sayısında bir kısıtlama bulunmamaktadır. Yani ceza avukatı aynı davada birden çok kişiyi savunabilir. Dikkat edilmesi gereken nokta ise, kişiler arasında menfaat çekilmesinin olmamasıdır. Örneğin; bir tarafın hakkını savunurken bu hak diğer tarafa zarar veriyorsa bu taraflar arasında menfaat çekişmesi olduğu kabul edilir. Bu yüzden ceza avukatı, iki taraftan birini seçmek zorundadır.

İyi Bir Ceza Avukatı Haklı Olduğunuzu Kanıtlayabilir Mi?

Ceza avukatınız, davaya kusursuz bir şekilde hazırlanarak sizi en iyi şekilde temsil eder. Ceza davasına bakam ceza avukatı hukuktan aldığı yetkiyi sonuna kadar kullanarak müvekkilini savunur. Müvekkilinin haklılığı ispatlamak için, delilleri toplar, dava konusu hakkında detaylı araştırmalar yapar ve emsal davalarda alınan kararları inceler.

Ceza Davası Dosyası Nasıl İncelenir, İncelenirken Nelere Dikkat Edilmelidir?

Bir ceza dosyası incelenirken öncelikle;

Dosya en sondan başlamak üzere başa doğru okunur.

Olaya dair genel bir şema çıkarılır ve kişiler ile deliller eşleştirilir.

Suçla ilgili araştırma yapılır, suça dair alınacak ceza öngörülerek dava dosyasındaki deliller çerçevesinde durum değerlendirilir.

Davanın bulunduğu sürece yönelik yol haritası oluşturulur ve her ihtimal göz önünde bulundurularak davanın kurgusu yapılır.

Dava dosyasına göre müvekkile rapor ve teklif sunulur.

Bir ceza davası dosyasının incelemesi ortalama 3 ila 10 gün arasında değişiklik göstermektedir.  Alp&Ser Hukuk Bürosu olarak ceza davası dosyalarınızı titizlikle ve özenle incelemekteyiz. Sadece ceza davası dosyası değil,  boşanma davası, bilişim suçları dosyası gibi sunduğumuz hizmetlerin dava dosyalarını titizlikle incelemekteyiz.

Alanında Uzman Avukat Kadromuz ile Yanınızdayız!

Ziyaretçi Yorumları - 1 YORUM
Bir Yorum Yazın

Hemen Ara