Ataköy 7-8-9-10 Mah. D-100 Güney Yanyolu Nef 22 E Blok 9. Kat D:145 Bakırköy / İSTANBUL Tel : +905356887527
trende

UYUŞTURUCU AVUKATI DAVALARI

29.08.2022
471
UYUŞTURUCU AVUKATI DAVALARI

Uyuşturucu Madde Ticareti Suçu Nedir?

Uyuşturucu madde ticareti suçu, 5237 sayılı Türk Ceza Kanunu’nun 188. maddesinde düzenlenmiştir. Buna göre, uyuşturucu veya uyarıcı maddeleri ruhsatsız veya ruhsata aykırı olarak imal, ithal veya ihraç eden kişi cezalandırılır. Bu ceza, yirmi yıldan otuz yıla kadar hapis ve yirmibin güne kadar adlî para cezasıdır.

Maddenin 3.fıkrasına göre ise uyuşturucu veya uyarıcı maddeleri ruhsatsız veya ruhsata aykırı olarak ülke içinde satan, satışa arz eden, başkalarına veren, sevk eden, nakleden, depolayan, satın alan, kabul eden, bulunduran kişi cezalandırılır. Ceza, on yıldan az olmamak üzere hapis ve yirmi bin güne kadar adlî para cezasıdır. Aynı fıkranın son cümlesine göre ise uyuşturucu madde satılan kişinin çocuk olması halinde cezanın on beş yıldan az olmayacağı düzenlenmiştir.

Uyuşturucu Cezaları Kaç Yıldır?

Peki uyuşturucu cezaları kaç yıldır? Uyuşturucu satmanın cezası 5237 sayılı TCK’nın 188. Maddesinde uyuşturucu madde ticareti suçu tanımlanmıştır. Buna göre 188/1. Madde de; “Uyuşturucu veya uyarıcı maddeleri ruhsatsız veya ruhsata aykırı olarak imal, ithal veya ihraç eden kişi, yirmi yıldan otuz yıla kadar hapis ve iki bin günden yirmi bin güne kadar adlî para cezası ile cezalandırılır.” denilmektedir.

Yine 5237 sayılı TCK’nın 188/ 3. Maddesinde ise; “Uyuşturucu veya uyarıcı maddeleri ruhsatsız veya ruhsata aykırı olarak ülke içinde satan, satışa arz eden, başkalarına veren, sevk eden, nakleden, depolayan, satın alan, kabul eden, bulunduran kişi, on yıldan az olmamak üzere hapis ve bin günden yirmibin güne kadar adlî para cezası ile cezalandırılır.(Ek cümle: 18/6/2014 – 6545/66 md.) Ancak, uyuşturucu veya uyarıcı madde verilen veya satılan kişinin çocuk olması hâlinde, veren veya satan kişiye verilecek hapis cezası on beş yıldan az olamaz.”

Uyuşturucu Madde Ticareti Suçu Avukat Ücretleri Ne Kadardır?

Uyuşturucu davalarında avukat ve iş sahibi arasındaki ücretin belirlenmesinde birçok kriter vardır. Avukatın harcayacağı emek ve mesaisi, dava yeri, dava süresi, kişilerin sosyo-ekonomik durumları gibi kriterler doğrultusunda belirlenen ve sabit olmayan bir durum vardır.

Ceza davalarındaki asgari ücret sınırı her yıl Türkiye Barolar Birliği tarafından belirlenmekte ve resmi gazetede yayınlanmaktadır. 2021 yılı için bu sınır 8.200,00 TL olarak belirlenmiştir. Bu asgari sınırın altında bir ücret ile iş takibinin yapılması avukatlar için yasaktır. Buna ek olarak avukatların bağlı olduğu barolar her yıl bir tavsiye niteliğinde ücret belirlerler. Yine İstanbul Barosu da ceza davalarında tavsiye olarak gösterdiği ücret çizelgesini her yıl yayınlanmaktadır. Burada hangi tür davalar için ne kadar dava alınması gerektiği tavsiye edilmiş olup bu tutarlara uyma gibi bir zorunluluk bulunmamaktadır.

Baroların belirlemiş olduğu tarifelerin tavsiye niteliğinde olması sebebiyle Türkiye Barolar Birliğinin belirlediği ücretin aksine baro tarafından tavsiye edilen tutarın altında avukat ücret belirleyebilir.

Her avukat boşanma davasının yönetimi boyunca harcayacağı mesaiyi ve emeği göz önüne alarak bir ücret belirler. Bu ücret Türkiye Barolar Birliği’nin ve de baroların belirlemiş olduğu ücretlerden çok daha fazla olabilir. Dava ücreti dışında ekstra dava masraflarını da isteyebilir. Bu durum tamamıyla davayı takip edecek olan avukatın insiyatifindedir.

Sonuç

Özetle; uyuşturucu madde ticareti suçu; suçun işleniş şekli, suçun ağırlığı, Yargıtay tarafından belirlenen kriterler ve bunun gibi birçok konu göz önüne alındığında; uzman bir avukat tarafından ele alınması gereken davalardan biridir. Bu nedenle konusunda uzman, yeterli tecrübeye sahip bir uyuşturucu avukatı ile anlaşmak, yaşayabileceğiniz mağduriyetlerin önüne geçer. Uyuşturucu davalarına bakan avukatlar, yukarıda bahsedilen konulara hakim ve uzman olmalıdır. Konu titizlikle her yönüyle incelenmeli ve dava süreci buna göre belirlenmelidir. Alp&Ser Hukuk Bürosu yukarıda bahsettiğimiz kriterler çerçevesinde; uyuşturucu avukatı olarak İstanbul’da faaliyetlerine devam etmektedir.

Ziyaretçi Yorumları - 8 Yorum
 1. Serap dertli dedi ki:

  8 gr uyuşturucu ile yakalandı akrabam 1 de hasas terazi çık avukat bey tutuklamaya sevk ettiler bundan sonraki süreç nasıl olucak yardımcı olurmusunuz çok teşekkürler

  1. alpserhukuk dedi ki:

   dosyanın durumuna göre değişmektedir. Bazen ihbarlar tutanaklarla çelişmektedir. Maddenin türü, çeşitliliği bile duruma etki eder. Süreci iyi bilen biriyle dosyayı ele almak önemlidir.

 2. cafer dedi ki:

  uyuşturucu kaç gr içiciye girer bana yardumcı olurmusunuz avukat bey

  1. alpserhukuk dedi ki:

   20 gr ın altında içiciliğe giriyor ama tabi ki yasal bir durum değil. Yargıtay kararlarıyla belirlenmiş bir durumdur.

 3. Emin Demir dedi ki:

  Arkadasımın üzerinde yaklaşık 20 gr uyuşturucu yakalandı ve tutuklandı. Serbest bırakılma olasılıgı varmıdır saygılar

  1. alpserhukuk dedi ki:

   Çeşitlilik durumu, madde miktarı, maddenin türü, olayın şekli, şahsın hakkında ihbar var mı vs tüm dosya kapsamı değerlendirilmesi gerekmektedir. Yarım kilo ile yakalanıp içicilikten ceza alan müvekkillerimiz mevcuttur. Tabi ki serbest bırakılması mümkündür.

 4. AHMET AKGÜL dedi ki:

  uyuşturucu kullanmaktan 2sene 1ay ceza aldım dosya şuan istinaf ta sonrasında ikidefa ayrıyeten yine uyuşturucu yakalattim kullanmaktan yine dava açıldı..bu dosyadan da ceza alirmiyim zaten kullanmaktan aldım yine kullanmaktan cezamı alacam

  1. alpserhukuk dedi ki:

   Yeni bir olay olduğundan elbette yeni cezalar alacaksınız. İnfazı ağırlaştıran Tekerrür hükümleri de yeni dosyanızda uygulanacak. Cezaevine gitme durumunuz bulunmaktadır.

Bir Yorum Yazın

Hemen Ara